Eskişehir İl Ambulans Servisi Başhekimliği tarafından 2021 yılında hazırlığına başlanan ve Türkiye ‘de bir örneği olmayan teknolojik alt yapısı henüz tamamlanamayan ancak fiziksel olarak tamamlanan Mobil Sağlık Acil Durum ve Afet Organizasyon Merkezi tırı 06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş Pazarcık Merkezli ve 10 ilimizi etkileyen afet için Hatay’a hareket etti.

Özellikle bölgedeki sağlık personelinin barınma, dinlenme, yemek ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak ve yıkılan acil ve afet yönetim merkezleri yerine kullanılmak üzere Türkiye’de örneği bulunmayan tırımız 09.02.2023 itibari ile yola çıktı. Eskişehir’deki sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının pek çoğunun bölgedeki sağlık personeli için gıda ve kişisel hijyen ürünlerinin yanı sıra afet bölgesindeki hastalar için de ilaç, tıbbi malzeme ve diğer tıbbi ürünler de bulunuyor.

Mobil SAKOM tırı yola çıkmadan önce AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan da Eskişehir İl Ambulans Servisi Başhekimliği’ ni ziyaret ederek bilgi aldı.

Mobil Sağlık Acil Durum ve Afet Organizasyon Merkezi hem mobil komuta merkezi hem de mobil acil istasyonu olarak kullanılabilmektedir. İnternet uydu bağlantılarının yanı sıra mutfak, elektrik, su, tuvalet, yatak ve dinlenme imkânları da bulunmaktadır. Aynı anda 15 sağlık personelinin birlikte çalışabileceği ve 6 sağlık personeli için dinlenme, barınma ve yemek ihtiyaçlarını karşılayabileceği mobil merkezde afet bölgesinde acil durum yönetimi ve arama kurtarma, sağlık personelinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak imkânlara sahiptir.

Mobil SAKOM tırını Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge ile yola çıkaran Eskişehir İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Veli Görkem PALA yaptığı açıklamada; “Afet bölgesinde ve afet yönetiminde; acil ve gerekli her türlü teknolojik ve fiziksel hazırlığı bulunan Mobil SAKOM; Eskişehir’den 1 sağlık personeli, 2 teknik personel, 1 ambulans ve 1 destek aracı dualarla Yeni Hatay Stadyumu’nun çevresine konuşlanmak üzere yola çıktı.” Dedi.