Eskişehir Valiliği açıkladı: Dilendirilen 33 kişiye işlem yapıldı Eskişehir Valiliği açıkladı: Dilendirilen 33 kişiye işlem yapıldı

NE KADAR ZAMAN VERİLECEK?

Yarın saat 10.15'te başlayacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu, Temel Yeterlilik Testi (TYT) olarak biliniyor ve 165 dakika sürecek.

TYT'de adaylara Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri'nden toplamda 120 soru sorulacak.

İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT), 9 Haziran saat 10.15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek. AYT'de adaylara Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan toplamda 160 soruluk bir kitapçık verilecek.

Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise aynı gün saat 15.45'te başlayacak. Bu 120 dakikalık sınavda Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde testler yapılacak ve adaylara başvurdukları yabancı dilin soru kitapçığı verilecek.

Sınavın başlama saatinden sonra, TYT ve AYT için 10.00'dan, YDT için ise 15.30'dan sonra adaylar sınav binalarına alınmayacak.

YKS adaylarının sınav binalarına gelirken sınav giriş belgesi ve fotoğraflı geçerli kimlik belgesini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

ÖSYM takvimine göre YKS sonuçları ise 17 Temmuz 2024'te açıklanacak.

EMNİYET ÖNLEMLERİNİ ALDI

Bakan Ersoy, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hazırlıklarını tamamladıklarını duyurarak, sınav koordinatörleriyle sürekli iletişim halinde olduklarını ve gerekli emniyet tedbirlerinin alındığını belirtti. Sınav evraklarını taşıyan nakil araçlarının Ankara'dan sınav merkezlerine güvenle ulaşması ve sınav sonrası geri dönüşünün emniyet müdürlükleri ve jandarma komutanlıkları tarafından sağlandığını vurguladı. Üç oturumda toplamda 63 bin 463 emniyet personelinin görev yapacağını açıkladı. Adayların sınav yerlerine ulaşımında son dakika telaşına düşmemeleri gerektiğini hatırlatan Bakan Ersoy, aday ve görevlilerin sınav binalarına ulaşımlarında sorun yaşamamaları için diğer kurumlarla iş birliği içinde olduklarını belirtti.

BAKAN ERSOY'DAN GÜRÜLTÜ UYARISI 

ÖSYM Başkanı Ersoy, öğrencilerin sınava gireceği okulların çevresinde gürültü yapılmaması konusunda uyarılarda bulunarak, şu açıklamalarda bulundu:

"Uygulama yapılacak okulların çevresinde adayları olumsuz etkileyebilecek durumlardan kaçınalım lütfen, özellikle gürültü çıkartacak çalışmalardan uzak durmamız gerekiyor. Bu konuda ilgili kurumlarımıza bilgilendirme yapıldı, süreci titizlikle takip etmelerini rica ediyorum. Toplumsal olarak hep birlikte göstereceğimiz duyarlılık büyük önem taşıyor. Adaylarımızın sınav gününden önce sınav yapılacak binaları ziyaret etmelerini ve sınav saatinden bir saat önce sınav yerlerinde hazır bulunmalarını bekliyoruz. Sınava giriş belgelerinizi ve geçerli kimlik belgesini yanınıza almayı unutmayın. Hepinize başarılar dilerim."

ESKİŞEHİR'DE ÖĞRENCİLER TOPLU TAŞIMADAN ÜCRETSİZ YARARLANACAK

Eskişehir'de 8 Haziran Cumartesi günü yapılacak TYT ve 9 Haziran Pazar günü düzenlenecek AYT sınavlarına girecek öğrenciler toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanacak.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi