Eskişehir Anadolu Lisesi'nde kazanan veliler! Eskişehir Anadolu Lisesi'nde kazanan veliler!

STRESLE MÜCADELE DERS ÇALIŞMAK KADAR ÖNEMLİ 

Üniversite hayali kuran milyonlarca aday yarın ve pazar günü Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda ter dökecek. Üniversite öğrencisi olmak isteyen adayların stresi ve heyecanı arttı. Eskişehir’de online eğitim platformu kurarak öğrencilere internet üzerinden özel ders imkanı sunan Bilal İbrahim Bacaksız bu hafta sonu gerçekleşecek YKS öncesinde adaylara sınavdan önceki son gün neler yapmaları gerektiğini anlatıyor. Bacaksız, yaklaşık 3 milyon 37 bin öğrencinin hayallerindeki üniversiteye ulaşmak için ter dökeceğini vurguladı. Sınav öncesi  öğrencilerin stres ve kaygı ile başa çıkmaları gerektiğini bunun en az ders çalışmak kadar önemli olduğunu vurguladı. 

ÜNİVERSİTE ADAYLARINA VE AİLELERİNE KRİTİK UYARILAR

Sınavdan önceki günde rutin davranışların korunması gerektiğini ifade eden Bilal İbrahim Bacaksız, adayların ailelerini de uyararak, “Bu hafta sonu cumartesi ve pazar günü Yükseköğretim Kurumları Sınavı karşımıza çıkıyor. Cumartesi günü yani 8 Haziran'da öğrencilerimizin Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) gireceğini görüyoruz. Ardından 9 Haziran'da ise Alan Yeterlilik Testleri (AYT) kısmına girecekler. Bana kalırsa öğrencilerimiz şu anda rutinlerini bozmasınlar ve mümkünse dışarıdan pek de yemek yemesinler. Yağı farklı gelebilir veya işte yemeğin herhangi bir sıkıntısı sınavda öğrencimizi zora sokabilir. Öğrencilerimiz sınav akşamı ise cuma akşamı yattıklarında lütfen güzel rahat bir uyku alsınlar, dinlenerek uyansın. Kahvaltıya baktığımızda dengeli hafif bir kahvaltı yapsınlar. Mesela Anadolu'da okunmuş pirinç, okunmuş su gibi şeyleri öğrenciye vermeyi lütfen abartmayalım. Bunun biri de bini de aynı olacaktır. Çocuğa 2-3 bardak su vermeye gerek yok. Bu çocuğumuzu sınav sırasında sıkıntıya sokabilir. Müfredatta kapsamlı bir değişim bu yıl için yapılmadı, ama önümüzdeki yıldan itibaren 9'uncu sınıflardan itibaren biliyorsunuz Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir tasarı hazırladı ve 4 yıl sonraki sınava girecek çocuklarımız için bu değişiklikler geçerli olacak. Bu yılki değişiklikler öğrencilerimizi etkilemiyor. O konuda lütfen rahat olsunlar” dedi.

KİMLİK VE SINAV GİRİŞ BELGELERİNİN HAZIR TUTULMASI ÖNEMLİ 

Sınav sabahı rahat kıyafetler giymenin de adaylar için önemli olduğunu ifade eden Bacaksız, “Kimi zaman öğrenciler, 'Çift yıllarda daha zor tek yıllarda daha kolay mı geliyor hocam?' diyorlar. Hayır, lütfen şöyle düşünsünler; bu bir sıralama sınavı ve ne kadar iyiysen o seni daha ileri atacaktır. O yüzden zor sınav herkese zor, kolay sorularda herkese kolay olacaktır. Öncelikle, lütfen sınavdan bir gece önce sınav giriş belgesini kimlik kartımızı kolay görülebilir bir yere koyalım. Sınav günü salona gittiğimizde ve unuttuğumuzu fark ettiğimizde, hemen birilerini arayıp, herhangi bir kişinin onu bulunduğu yerden alıp getirebilmesini sağlayalım. 

EN GEÇ YARIM SAAT ÖNCE SINAV YERİNDE OLUN

Ayrıca, sınav sabahı öğrencilerimizin yapması gereken şeyler şunlardır; kahvaltımı yaptım, rahat bir kıyafet giyindim ve evden çıkacağım. İkincisi, bazı öğrencilerimiz ilçelerden şehir merkezine geliyor. Bu durumda kimliğini unutabiliyor. Öğrencimiz yapması gereken şey şudur; vakit kaybetmeden nöbetçi nüfus müdürlüğüne gitsin. Bunu herkes bilsin lütfen. O gün nöbetçi nüfus müdürlüğü oluyor ve öğrencilerimiz geçici kimlik belgelerini alıp sınav salonuna gelebiliyorlar. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) belirlediği son bir giriş saati vardır. Ondan yarım saat önce hiç değilse öğrencilerimiz sınav yerlerine varsınlar ve bilhassa şehir merkezlerinde trafik o gün daha yoğun olacağı için rutine göre mümkünse normal zamanlarından yarım saat ya da bir saat önce çıksınlar. Hiç değilse sınav sabahı zaten güzel bir hava olacak. Burada rahat bir şekilde sınav salonuna doğrudan giriş yapsınlar ve yerlerine alışsınlar. Çünkü çocuklar, içeriye girdiklerinde ister istemez sınav salonuna daha önceden gitmemiş oluyor. Hiç değilse bu surette sınav ortamına daha kolay alışabilirler” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı