Ehliyet almayı düşünenler dikkat! Maliyetler 20 bin lirayı aşıyor Ehliyet almayı düşünenler dikkat! Maliyetler 20 bin lirayı aşıyor

Aralık 2022’de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) Yıldızlar Holding’e devredilen Eskişehir’in Mihalıççık ilçesindeki maden ocağında çalışan madenciler; maaş, tazminat ve diğer haklarını alamadıkları için 28 Ağustos’ta greve çıktı. Grevden sonuç alamayan madenciler, 31 Ağustos’ta açlık grevi kararı alarak kendilerini maden ocağına kilitledi. Daha sonra alacakları konusunda söz alan maden işçileri açlık grevini sonlandırdı.

290 KİŞİ HALA ÖDEME BEKLİYOR

290 işçinin emekli olduğunu ve söz verilmesine rağmen hala kıdem tazminatlarının ödenmediğini söyleyen Maden İş Orta Anadolu Şube Başkanı Talih Kocabıyık, Eskişehir.net’e konuştu. 290 kişinin madende hala çalıştığını ifade eden Kocabıyık, madenle yollarını ayıran 290 kişinin ödemelerinin yapılmadığını belirtti.

KIDEM TAZMİNATLARI HALA ÖDENMEDİ

Madende oturma eyleminin sonlandırıldığını söyleyen Kocabıyık, “Çalışan arkadaşların alacaklarını ödediler. Emekli olan arkadaşların kıdem tazminatları 3 taksit olarak anlaşılmıştı fakat bunun ödemesini yapmıyorlar. İlk taksit 20 ekimde ödenecekti. Ama bir ay geçti salladılar. 40 kişinin ilk taksitini ödediler sadece. Geri gelen 250 kişi değil üç, ilk taksiti bile alamadı. Geciktiriyorlar” dedi.

“ONA GÖRE TEKRAR EYLEME GEÇECEKLER”

Genel merkezin girişimlerde bulunacağını ifade eden Kocabıyık, “Genel merkezimize konuyu ilettik. Onlar işverenle görüşecekler. Cumhurbaşkanına da konuyu iletecekler. İşçiler de bizden gelecek haberi bekliyorlar. Ona göre tekrar eyleme geçecekler” diye konuştu.

“ALACAĞIM VAR AMA REZİL OLUYORUM DİYOR İNSANLAR”

Kocabıyık konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Burada asıl sorun TMSF’den kaynaklanıyor. TMSF normalde bütün alacaklarını işçinin temin edip sonra devretmesi gerekiyordu. TMSF’nin yaptığı yanlış. Yapılan ihalelerde TMSF de alan firma da sorumludur. 290 kişinin bazısı iş buldu, başka memleketlere gitti. Bazısı emekli. Sağda solda, tarlada, sanayide hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Fakat alacakları 200-250 bin lira para var. Alacağım var ama rezil oluyorum diyor insanlar.” 

Kaynak: Meltem Karakaş | Eskişehir.net Haber Merkezi