Kurban Bayramı yaklaşırken, Türkiye genelinde milyonlarca kişi Kurban pazarlarında fiyat anlaşmaları yapmaya başladı.

Hala kurbanlığını almamış olan vatandaşlar ise 2024 Kurbanlık fiyatlarını araştırıyor. Kurban kesmek isteyenler, Kurbanlık fiyatlarını öğrenmeye çalışırken Eskişehir Kurbanlık fiyatları ne kadar? sorusu sıkça sorulmaya başlandı. Peki, Eskişehir Kurbanlık fiyatları ne kadar?

10 BİN LİRADAN BAŞLIYOR

Sakintepe Mahalle muhtarı ve aynı zamanda küçükbaş hayvan üreticisi olan Osman Alem, küçükbaş hayvan piyasası hakkında bilgi vererek, "Hayvanların boyutlarına, kalitelerine göre fiyatlar şu anda 10 ile 25 bin lira arasında değişiyor. Bu fiyatlar, yem girdilerinin, işçi maliyetlerinin ve diğer koşulların etkisiyle bu seviyeye ulaşmış durumda. Geçen yıl Kurban Bayramı'nda küçükbaş hayvan fiyatları 5 ile 12 bin lira arasındaydı. Bu yıl ise fiyatlar neredeyse iki katına çıkmış durumda. Sakintepe Mahallemizde büyükbaş ve küçükbaş hayvan satışları Ramazan Bayramı'nda başlar. Vatandaş ne kadar erken alım yaparsa o kadar kaliteli hayvan alır. Geç kalanlar ise seçilmiş hayvanları alır. Koyunun canlı baskül kilogram fiyatı 140 liradan, kuzunun ise 240 liradan satılıyor. Bu fiyatlar vatandaşların tercih ve görüşlerine bağlı. Hayvan kaliteliyse, besici kilo üzerinden satış yapar. Satış yöntemleri kişilerin tercihlerine göre değişiklik gösterebilir," dedi.

"İMKANI YOK"

Eskişehir'de 18 yıldır küçükbaş hayvan üretimi yapan Halil İbrahim Kaya, besihanelerde sunulan kurban kesim hizmeti hakkında bilgi vererek şunları söyledi: "En büyük avantajımız, hayvanları besihanede satmamız. Şehir merkezinde 5-10 katlı binalarda yaşayan vatandaşların kurban kesme imkânı yok. Bu nedenle biz kesim ve parçalama hizmeti sunduğumuz için tercih ediliyoruz. Hayvanların yaşam alanları burada görülebiliyor ve hayvanlarımız temiz. Kurban kesimini yapan arkadaşlarımız İslami şartlara uygun olarak tekbir getirir, dua eder ve vekaleti alarak kurbanı keser. Bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde de kurban kesimi yaparız. Ortamımız temiz, çamur gibi olumsuz durumlar yok. Alıcılar bu temizliğe çok dikkat ediyor. Hayvanın topal olmaması, ayağının ya da boynuzunun kırık olmaması gerekiyor. Bu tür hayvanları satmıyoruz. Kurban edilecek hayvanlarda göz sağlığı, kulağın yarısının olmaması ve dişlerin eksiksiz olması çok önemli. İbadetini yerine getirecek vatandaşların bu konulara dikkat etmesi gerekiyor. Bizim hayvanlarımız genellikle gençtir ve hayvanın genç olması da önemlidir."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı