Eskişehir’deki o fabrikada 11 yıldır sıfır iş kazası Eskişehir’deki o fabrikada 11 yıldır sıfır iş kazası

İstanbul Bağcılar’da 60 yaşındaki sucu Metin Şenay’ın dükkânında ses yalıtımlı bir odada çok sayıda çocuğa 10 yılı aşkın süredir cinsel saldırıda bulunduğunun ortaya çıkmasına Eskişehir Kadın Savunma Ağı’ndan tepki geldi. İsmet İnönü Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, yetkililere seslenerek, failleri aklayan politikalardan ve cezasızlık sisteminden vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

Whatsapp Image 2024 03 23 At 15.13.46

“ÇOCUKLAR VE KADINLAR YASAL KORUMAYA İHTİYAÇ DUYUYOR”

Eskişehir Kadın Savunma Ağı adına basın açıklamasını okuyan Sibel Gündüz Koca şu ifadeleri kullandı:

“Bizler, çocuk haklarının hayata geçirildiği, çocukların tarikatlara emanet edilmediği, sevgi ve güven ortamında yaşayabildiği, gelişimlerine ve psikolojilerine uygun, hakları olan bilimsel ve laik bir eğitimi alabildikleri, gerici aile politikalarıyla sindirilmedikleri bir ülke istiyoruz. Fakat görüyoruz ki her yer suç mahalli! 2009 yılında yargılandığı çocuk istismarı davasından delil yetersizliği nedeniyle beraat eden Metin Şenay’ın yaşadığı mahallede çok sayıdaki çocuğu yıllardır istismar ettiği ortaya çıktı. Son 10 yılda çocuk istismarında yüzde 700 oranında artış yaşandı. Çocuğa yönelik istismar vakalarında yaşanan bu artışa baktığımızda en çok aile içi ve yakın çevre tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını görüyoruz. Cinsel istismar suçundaki istatistiklere de yansıyan bu artış; çocukların ve kadınların yasal korumaya ihtiyaç duyduklarını şüphesiz ki ortaya koyuyor! Fakat iktidar politikaları cinsel istismarı önlemek ve çocukları bu suçtan koruyacak yasaları oluşturmak yerine failleri koruyan önergeleri çözüm önerisi olarak ortaya koyuyor.

Whatsapp Image 2024 03 23 At 15.13.46 (1)

SUÇLULAR CEZALANDIRILMALI, ÖNLEYİCİ POLİTİKALAR OLUŞTURULMALI

Çocuğa yönelik istismarın ve şiddetin ortadan kaldırılması için suçluların cezalandırılması, önleyici politikaların oluşturulması ve ayrıca eğitim politikalarında da Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin temel alınması gerekmektedir. Çocuğa yönelik gerçekleşen cinsel istismar olaylarında siyasi iktidardaki yetkililerin neler söylediğini hatırlamak için bir toplumsal hafızamıza bakalım: 2016 yılında dönemin adalet bakanı Bekir Bozdağ İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nda 6 yaşındaki çocuğun istismar edilmesine yönelik: “Bunlar küçüğün de rızasıyla yapılmış işler” açıklamasında bulunmuştu. Devletin asli görevlerinden biri cinsel saldırı ve istismar suçlarına karşı oluşturacağı yasalarla özellikle kadınların ve çocukların korunmasını sağlamaktır. Fakat siyasi iktidarın adalet bakanı, bir çocuk cinsel istismara uğradığında onun rızasını öne sürerek istismarcıyı korumaktadır.

Whatsapp Image 2024 03 23 At 15.13.47 (1)

“GERİCİ POLİTİKALARA RAĞMEN ÇOCUKLAR SUSMUYOR”

Siyasi iktidar, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde yazdığı üzere çocuğun gelişimine uygun onun yüksek yararını gözetecek bilimsel bir eğitim ortamını sağlamak yerine kendi ideolojik görüşlerini yani siyasal İslam’ı çocuklara dayatıyor. Çocuğa yönelik cinsel istismarın önlenmesinde güçlendirici, hak temelli, çocuğun sözünü, sesini, hayırını duyan hem ebeveynler hem çocuklar için bedensel söz hakkına yönelik pedagojik eğitimlerin yaygınlaştırılması gerekirken, çocuklar gelişimlerine uygun olmayan ve pedagojik formasyonu bulunmayan din görevlilerine teslim ediliyor. Çocuğu nesneleştiren ve pasivize eden tüm bu gerici politikalara rağmen çocuklar susmuyor, bu seslere kulak tıkayanlara karşı biz de haykırmaya devam edeceğiz. Çocuk anlatır, sen dinle! istismarı önle! Sorumluların ve failin yargılanmasını, çocuk istismarının araştırılması ve koruyucu önleyici tedbirlerin alınması, eğitimin tarikatlara, cemaatlere ve din görevlilerine bırakılmamasını talep ediyoruz!”

Whatsapp Image 2024 03 23 At 15.13.47 (2)

Kaynak: Meltem Karakaş