Eskişehir Filistin ile Dayanışma Platformu üyeleri, Yediler Parkı’nda toplandı. Buradan Adalar Porsuk Mevkii’ne yürümek isteyen Platform üyelerine daha öncesinde izin almadıkları için müsaade edilmedi. Bir süre emniyet görevlileri ile konuşan ve ikna etmeye çalışan Platform üyeleri yürüyüşten vazgeçti. Platform üyelerinden Nurettin Aldemir, amaçlarının Filistin halkıyla dayanışmak olduğunu ve asla polisle karşı karşıya gelmek istemediklerini ifade etti.

Whatsapp Image 2024 06 09 At 17.57.12

YEDİLER PARKI’NDA AÇIKLAMA YAPILDI
Bunun üzerine Platform adına Cevat Aydemir tarafından Yediler Parkı’nda basın açıklaması yapıldı. Emniyet barikatlarına arkasını dönerek açıklamayı okuyan Aydemir, “7 Ekim’den bugüne ayakta direnen Filistin halkının yanında olmak bizim insanlık görevimizdir. İsrail’i işbirlikçilerinin ve soykırımı sürdüren hükümetinin hesabını sormak vicdanının rehini etmeyen insan ve kurumların sorumluluğudur. Bu şiarla bugün de sokaklardayız ve Türkiye’nin onlarca şehrindeki halkın yanındayız” dedi.

"FİLİSTİN DİRENİŞİ SAHİPSİZ DEĞİL"
Aydemir konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Filistin halkı direnirken, bizler de insan sokaklarda “İsrail ile ticaret insanlığa ihanettir” diyen sloganlarımızı haykırarak haklı direnişin yanında olmaya devam edeceğiz. Gazze’de insanlık dışı koşullarda yaşamaya mahkum edilen Filistin halkı, mücadeleyi sürdürmek için tüm gücüyle direnmektedir. Biz biliyoruz ki o açlığa, susuzluğa, bombalara karşı direnen halk kazanacaktır. Filistin halkı yalnız değil, direniş de sahipsiz değil."

Kaynak: Meltem Karakaş