Eskişehir Osmangazi Üniversitesi psikiyatri servisinde uygulanan ‘Uğraş Tedavisi’, olumlu sonuçlar veriyor. Tedavi de hastaların iç dünyalarından daha kolay uzaklaşmaları amaçlanıyor. Ortaya birbirinden güzel ürünler çıkıyor. Hazırlanan ürünler ise belirli zamanlarda kurulan stantlar ile satışa sunuluyor. Elde edilen gelir ile hastaların tedavisinde kullanılmak üzere yeniden ürün alımında kullanılıyor.

KONU VE OLAYLARA ODAKLANMALARI SAĞLANIYOR

Hastaların topluma kazandırılması amacıyla uygulanan tedavi hakkında konuşan Psikiyatri Servisi Sorumlu Hemşiresi Ayşe Ayvazcık, “Bugün burada psikiyatri servisimizde yatan hastalarımızın yaptığı el işi ürünleri sergiliyoruz. ‘Uğraş Tedavisi’ ile amacımız hastaların kendi iç dünyalarından çıkarak farklı konu ve olaylara yönlenmelerini sağlamaktır. Servisimizde, hemşirelerin kontrolü altında Odunpazarı Halk Eğitim Merkezi’nden gelen usta öğreticilerle hastalara ‘Uğraş Tedavisi’ uyguluyoruz. Hastalarımız el becerisini ve işlevselliklerini arttırarak yeniden topluma kazandırmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

UĞRAŞI TEDAVİ İYİLEŞME SÜRECİNİ OLUMLU ETKİLİYOR

Psikiyatri servisinde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Esra Urgan ise uğraşı tedavilerinin hastaların iyileşme sürecinde önemli rol oynadığını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Psikiyatri servisimizde tedavi gören hastalarımızın yapmış olduğu ürünleri belirli periyotlarla satışa çıkartıyoruz. Elde edilen gelirle, hastalarımıza tekrar malzeme alıyoruz. Hastalarımızın tedavi süreleri genelde uzun olduğu için bu şekilde uğraşı tedavileri önemli rol oynuyor. Ürün sayıları yeterli sayıya ulaştıkça bu şekilde stantlar açıyoruz.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı