Mütevazi bütçesiyle örnek oldu Mütevazi bütçesiyle örnek oldu

Enerji Günlüğü'nün haberine göre; 

Eskişehir'in Tepebaşı ve Sarıcakaya ilçelerinde gerçekleştirilecek olan projenin, bölgeye sağlayacağı ekonomik ve çevresel katkılar büyük önem taşıyor. Hisarüstü Enerji Yatırımları A.Ş. tarafından hayata geçirilecek olan İdrisyayla Rüzgar Enerji Santrali Depolamalı Elektrik Üretim Tesisi, 702 milyon liralık bir yatırım değerine sahip olacak. Bu yatırım, bölgenin ekonomisine canlılık getirirken, aynı zamanda temiz enerji üretimine de katkı sağlayacak.

Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte, 18 adet türbin ve elektrik depolama ünitesi kurulacak. Bu tesislerin kurulu gücü 54 MWe olacak ve elektrik depolama tesisi, 54 MWh kapasiteye sahip olacak. Depolama tesisinde lityum iyon batarya teknolojisi kullanılacak, bu da enerji depolama ve yönetiminde etkin bir çözüm sağlayacak.

Proje kapsamında üretilen ve depolanan elektrik enerjisi miktarı yılda 216 milyon kWh'ye ulaşacak. Bu enerji, ulusal şebekeye 154 kV'lik iki ayrı tek devre ile bağlanarak, elektrik tüketiminin karşılanmasında önemli bir rol oynayacak. Ayrıca, proje bölgesindeki istihdamı artırması ve yerel ekonomiye katkı sağlaması bekleniyor. 

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi