Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Karasu, 27 Haziran Perşembe günü aracına binerek evinden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Ailesinin kayıp başvurusunun ardından başlatılan arama çalışmaları neticesinde, Prof. Dr. Karasu’nun cesedi Karacaşehir mevkiinde Porsuk Çayı kenarında elleri ve ayakları bağlı halde bulundu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan otopsi sonucu, Prof. Dr. Karasu’nun boğularak hayatını kaybettiği tespit edildi.

Bugün, Prof. Dr. Bekir Karasu için görev yaptığı Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde bir tören düzenlendi. Törene, ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Adnan Özcan, Prof. Dr. Karasu’nun annesi Solmaz Karasu, kardeşi Mustafa Karasu, akademisyenler, öğrenciler ve yakınları katıldı. Prof. Dr. Karasu'nun boşanma sürecindeki eşi ise törene katılmadı.

REKTÖR ÖZCAN KONUŞTU

Törende konuşan ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Adnan Özcan, "Hocamız uzun yıllar önce Burhan hocayla beraber, özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın cam ve seramikle ilgili olarak çok iyi kitaplar yazdı. Bilimsel anlamda birçok çalışmaya katkıda bulundu. Geçmiş yıllarda birçok atıf aldı ve sayısız makalesi yayımlandı. Bölümümüzün malzeme mühendisliğine evrildiği dönemde de büyük katkıları oldu. Bir dönem bölüm başkanlığı yaptı ve çok büyük katkılar sağladı. Kendisi mütevazı, kimseyi kırmayan ve çok iyi bir insandı. Tüm üniversitemizin, özellikle malzeme bilimi ve mühendisliği bölümü ile mühendislik fakültesinin başı sağ olsun,” dedi.

Üniversitedeki törenin ardından, Tepebaşı ilçesi Çamlıca Mahallesi’nde bulunan Merkez Fatih Camii’nde ikindi namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Prof. Dr. Bekir Karasu'nun cenazesi, kılınan namazın ardından Eskişehir Asri Mezarlığı’na defnedildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı