Yeni salgın kapıda: En çok çocuklar etkileniyor Yeni salgın kapıda: En çok çocuklar etkileniyor

Cengiz Holding, Mihalgazi ve Tepebaşı ilçeleri, Alpagut, Atalan ve Tekeciler Mahalleleri Mevkii’nde, altın-gümüş maden ocağı, cevher zenginleştirme tesisi, hazır beton tesisi ve su temin göleti yapmak için projenin kapsamı üzerinde değişiklikler yaparak tekrar başvuruda bulunduğu öğrenildi. Cengiz Holding, bölgedeki 509 hektarlık ormanlık ve şahıs arazisine yayılacak altın ve gümüş çıkarma operasyonu için Çevre Bakanlığı'na 862 sayfalık bir Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu sundu.

2023 YILINDA DA BAŞVURU YAPMIŞTI

Holding, 2023 yılında da aynı proje için başvuruda bulunmuş ve Eskişehirlilerin tepkisiyle karşılaşmıştı. Daha sonra ÇED süreci, Holding’in isteğine üzerine sonlandırılmıştı.

PLATFORM SALI GÜNÜ TOPLANIYOR

Daha önceki yıllarda büyük ova ilan edilen Alpu Ovası’na yapılmak istenen kömürlü termik santrale karşı kurulan Eskişehir Kıymetlidir Platformu, 9 Temmuz Salı günü Cengiz Holding’in Mihalgazi ve Tepebaşı’na yapmak istediği altın-gümüş madenine karşı toplanıyor. Sürece ilişkin gelişmelerin konuşulacağı toplantıda, madene karşı nasıl bir eylemliliğin izleneceği konuşulacak ve Eskişehirlilerle paylaşılacak.

Kaynak: Meltem Karakaş