Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Sertaç Durdu, İstiklal İlkokulu’nda düzenlenen Siyer-i Nebi adlı etkinlik hakkında açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ÇEDES ve benzeri projeler ile okulları dini tarikat ve cemaatlere açmayı hedeflediğini söyleyen Durdu, İstiklal İlkokulu’nda düzenlenen etkinliğin bunun bir ispatı olduğunu ifade etti.

“ÖRÜMCEK AĞI GİBİ BÜTÜN EĞİTİM SİSTEMİ KUŞATILMIŞ DURUMDA”

Sertaç Durdu açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 
“MEB'in, ÇEDES ve benzeri projeler ve protokoller üzerinden eğitim sistemi içine faaliyet alanı açtığı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yanı sıra iktidarla ekonomik ve siyasal bağları olan dini vakıf ve cemaatler tarafından okullar, yurtlar, kurslar vb üzerinden doğrudan iktidar desteği ile tıpkı bir örümcek ağı gibi bütün eğitim sistemi kuşatılmış durumda. Okullarda Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in ifadesiyle ‘sivil toplum kuruluşu’ adı altında faaliyet yürüten dini dernek ve vakıflar okullarda dini içerikli yarışmalar yapmakta, vakıf görevlileri ‘dini değerler eğitimi’ dersleri vermektedir. Türkiye’de uzun yıllardır eğitimin dinselleştirilmesi, okullar ve öğrencilere yönelik çeşitli dini faaliyetlerin artmasını beraberinde getirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın dini konulara ve dini içerikli derslere ağırlık vereceği “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adını verdiği müfredat çalışması da eğitim sistemine kendi ideolojilerini yerleştirmenin son halkası olarak karşımıza çıkmaktadır.

“HERHANGİ BİR DİNİ DERNEK VE CEMAATİN ETKİNLİKLERİNE YER VERİLMEMELİ”

Eskişehir İstiklal İlkokulunda İktidar yanlısı bir derneğin düzenlediği “Siyer-i Nebi” adlı yarışma tespitlerimizi doğrulamaktadır. Okullar bilim yuvalarıdır ve herhangi bir dini dernek ve cemaatin bu tür etkinliklerine yer verilmemelidir. Eğitim sen olarak sürecin yakından takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.” 

Kaynak: Meltem Karakaş