Evlilik sektörü COVID-19 mağduru

ETO’nun gelinlik, düğün salonu, organizasyon, yeme içme hizmetleri ve çeyiz sektöründe faaliyet gösteren üyeleri Covid-19 salgını sebebiyle yaşadıkları sorunları ve taleplerini Başkan Metin Güler’e iletti.

Eskişehir 06.06.2020, 13:54
Evlilik sektörü COVID-19 mağduru
banner11

Eskişehir iş ilanları için tıklayın

Gelinlik, düğün salonu, organizasyon, yeme içme hizmetleri ve çeyiz sektöründe faaliyet gösteren Eskişehir Ticaret Odası üyelerinin sorun ve taleplerini değerlendirmek üzere toplantılar gerçekleştirildi. Toplantılarda Covid-19 salgını sürecinde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, üyelerin beklenti ve isteklerini dinledi. Salgının olumsuz etkilerini azaltmak ve üyelerine finansman kaynağı yaratmak için taşın altına ellerini koyduklarını belirten Güler, üyelerin taleplerini kurumlara, milletvekillerine, TOBB’a ve ilgili bakanlıklara iletmeye devam edeceklerini kaydetti. 

Salgın sebebiyle sektördeki firmalar zor durumda

Toplantılarda konuşan ETO üyeleri salgın nedeniyle birçok düğün organizasyonunun ertelendiği ya da iptal edildiği, müşteri ve firmalar arasında uyuşmazlıklar olduğu, firmaların sözleşme şartlarını yerine getirmek için yoğun çaba gösterdiğinin altını çizdi. Salgın sebebiyle düğünlerin ertelenmesi ve buna bağlı olarak da yeme içme hizmetleri, gelinlik ve çeyiz satışlarının durduğu vurgulandı. ETO üyeleri salgın tedbirleri kapsamında salon kapasitelerinin azaltıldığını, müşteriler tarafından verilen ön ödemelerin geri istendiğini, vatandaşların maskeli olarak düğün yapmayı tercih etmediklerini, dükkan kiralarının çok yüksek olduğunu,  zaten yılın 6 ayı iş yapmalarına rağmen salgın sebebiyle yaklaşık 3 aydır hiç iş yapamadıklarını da dile getirdiler.  

Gelinlik ve çeyiz sektöründe işler çok azaldı

Evlilik sektörünün bir bütün olduğunu, gelinlik, çeyiz ve organizasyon firmalarının da salgın sebebiyle mağduriyet yaşadığını, binlerce kişinin bu sektörden geçimini sağladığını belirten firma sahipleri taleplerinin gündeme alınması gerektiğini dile getirdiler. ETO üyeleri düğünlerin başlangıç tarihinin bir an önce belirlenmesinin çok önemli olduğunu, aksi durumda zaten çok kısa olan düğün sezonunda işletmelerin iş yapamayacağını ifade ettiler.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@