Zam bekleyenlere dikkat: Selçuk Geçer emeklinin yeni maaşını açıkladı Zam bekleyenlere dikkat: Selçuk Geçer emeklinin yeni maaşını açıkladı

2024’te geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte kamu iş yerlerinde başlayan ek zam eylemleri büyümeye devam ediyor.

Eskişehir'de TÜRASAŞ işçilerinin yemekhanede kaşık çatalla başlattığı eylemin ardından Sakarya'daki TÜRASAŞ fabrika işçileri de eyleme katıldı. Sakarya'daki işçiler, yemekhanede kaşık ve çatalları masalara vurarak eylemlerine destek verdiler.

"Cemal Yaman istifa" diye haykırdılar

Eylemlerin ardından Türk-İş Sakarya İl Temsilcisi Cemal Yaman'ın yayımladı yazı TÜRASAŞ işçileri tarafından tepki topladı. İşçiler tepki göstererek fabrikada "Cemal Yaman istifa" sesleri yükselmeye başladı.

Eskişehir TÜRASAŞ işçileri, yaptıkları yürüyüşle Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'a destek veren Demiryol-İş Adapazarı Şube Başkanı Cemal Yaman’ı istifaya çağırdı.

Yaman'ın yayımladı yazı şu şekilde; "Malumunuz olduğu üzere, Kamuda çalışan yaklaşık 200.000 işçiyi ilgilendiren "Kamu Protokolü" Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonlarınca imzalanmıştır. İlgili sendikaların genel başkanları bu protokole onay vermişlerdir.
Türk-İş ve Hak-İş, Cumhurbaşkanımız dahil diğer yetkililer ile yapılan görüşmeler neticesinde % 14 ilave zam sağlanmıştır. Bunun yeterli olmadığını biliyoruz. Yine protokolde 2025 yılı Ocak ay'ında 700.000 kamu çalışanının sözleşme görüşmeleri başlayacaktır. Demiryol-İş üyeleride buna dahildir. Kayıpların telafi edilmesi bizlerin birlik ve beraberliğine bağlıdır.
İşyerimizde bazı arkadaşların, Eskişehir-Sivas çalışanları ile sosyal medyadan yaptıkları yorumlar ve sendikamıza karşı birlik beraberliği bozucu yazılar ve eylem çağrıları fayda getirmeyecek çabalardır. Demiryol-İş Sendikası şemsiyesi altında yapılacak mücadele gerçek mücadeledir.
Demiryol-İş Sendikası bu ülkede lider sendikadır. Türasaş işyerimizin özelleşme kapsamı dışında tutulması, Yıkılan fabrikanın tekrar ayağa kalkması bu sendikanın başarısıdır. Biz biliyoruz ki bizim mücadelemiz önce üretim, fabrikamızın yaşaması ve sizlerin hak ve menfaatlerinin korunmasıdır. Bu sendikanın genel başkanı 1.400.000 işçinin iftihar ettiği başkandır. Kişisel, ideolojik ve birliği bozacak çağrılara karşı dikkatli olmamız ve bu çağrılara katılımın sağlanmaması, Birlik beraberliğimiz adına önemlidir. Demiryol-İş Sendikamız bugüne kadar yaptıklarının karşılığını hep almıştır. Yine alacaktır."

Kaynak: Eskişehir.net Haber Merkezi