Okul estetiği, 'Öğrenciler ve öğretmenler için olumlu ve teşvik edici bir öğrenme ortamı yaratmak amacıyla okul alanlarının estetik açıdan tasarımı ve düzenlenmesi' olarak tanımlanmaktadır. Okulun mimari, dekoratif, sanatsal ve kültürel yönlerini kapsar ve okulun hem fiziksel hem de sosyal ortamını etkiler. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin estetik yaşantılarını, duygularını, hazlarını ve değerlerini şekillendirir. Okul estetiği ve tasarımı, eğitimin kalitesini, verimliliğini ve anlamını artırır.

KILAVUZ HAZIRLANDI

Mevcut okul binalarımızda yapılacak iyileştirme çalışmalarında, gözlemler yaparak öneriler sunan Müdürlüğümüz, hayal gücümüzü destek­leyen öğrenme alanlarına oluşturma sürecini destekleyecek bir kılavuz hazırladı.

Okul Tasarımı ve Estetiğine Eskişehir Bakışı Kılavuzu, okullarımızda okul öncesinden liseye tüm sınıf seviyelerinde, ortak kullanım alanlarında ve idari birimlerde kullanılması uygun renk skalalarının yer aldığı, eğitim ortamlarında hangi bölümde niçin hangi rengin seçilmesi gerektiğine dikkat çekmek ve konuyla ilgili merak edilen sorulara özlü cevaplar bulmak amacıyla hazırlandı.

Kılavuz, öğrenme mekânlarının estetik bakımdan iyileştirilmesine katkı sağlamak için kapsamlı bir rehber kaynak niteliğinde.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi