Arabası olan rahat nefes alacak: Muayenede artık buna bakılmayacak Arabası olan rahat nefes alacak: Muayenede artık buna bakılmayacak

Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü, sıcak çarpmalarına karşı vatandaşları sosyal medya hesabından uyardı. 

Yapılan duyuruda vatandaşların sıcak çarpmasından korunmaları için yapılması gerekenlerden bahsedildi. Uyarıda şu maddelere yer verildi;

Mevsim şartlarına uygun, terletmeyen, hafif, rahat, açık renkli giysiler tercih edin. 

Şapka, şemsiye, güneş gözlüğü gibi güneşten koruyan ekipmanlar kullanın.

Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce güneş kremi sürün.

Su için

SICAK ÇARPMASI NEDİR?

Aynı zamanda sıcak çarpması ya da güneş çarpması olarak ta bilinen hipertermi , genellikle yüksek sıcaklıklara uzun süre maruz kalmanın, uzun süreli veya yoğun fiziksel eforun veya ilaç kullanımın bir sonucu olarak bireyin vücudunun ısı düzenleme mekanizmalarının yetersiz kalarak aşırı ısınması durumuna verilen isimdir.

Isıdan dolayı yaralanmanın en ağır ve ciddi türlerinden birisi olan sıcak çarpması, insan vücut ısısının 40 C veya üstüne çıktığı durumlarda meydana gelebilir. Sıcak çarpması en çok yaz aylarında görülür.

Sıcak çarpması, yani hipertermi acil tedavi gerektirir. Tedavi edilmeyen sıcak çarpması bireyin beynine, kalbine, böbreklerine ve kas dokusuna hızla kalıcı zarar verebilir. Tedavinin gecikmesi hasarı ağırlaştırır, ciddi komplikasyon veya ölüm riskini artırır.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi