Mesajda, "Mücadele baharla büyüyor! Birbirine komşu dillerde Nevruz, Noruz, Newroz, Navrız ve daha nice farklı şekillerde söylenen kelimenin anlamı ‘yeni gün’. Ortadoğu ve Asya’nın pek çok ülkesinde doğanın uyanışı, bolluk ve bereket dilekleriyle bu tarihte karşılanıyor. Ülkeden ülkeye, dönemden döneme birbirinden farklı vurgularla kutlanıyor olsa da, ‘bereket’ dileği ve ‘yeniden başlangıç’ teması her zaman kutlamaların odak noktasında yer alıyor. Ezilenlerin bahar müjdesini 1 Mayıs'a bağlayacağız." dedi.

Nevruz Bayramı nedir?

Türk coğrafyasında yeni yılın başlangıcı ve baharın müjdecisi olarak kabul edilen Nevruz Bayramı, coşkuyla kutlanıyor. Her yıl 21 Mart'ta kutlanan nevruz, yeni yılın başladığı gündür. Nevruz, Türkiye başta olmak üzere Türk dünyası arasındaki muhtelif Türk boyları arasındaki kültürel bağları güçlendirip kardeşlik ve dostluğu pekiştirmede, bölgesel barışın tesis edilmesinde son derece önemlidir.

Kış aylarından sonra doğanın baharla yeniden canlanmasını sembolize eden nevruz, Orta Asya'dan Anadolu'ya birçok coğrafyada toplumsal birliği, dayanışmayı, yardımlaşmayı sağlayan içeriğiyle yaşatılıyor.

Çin kaynaklarında, milattan önce 3. yüzyılda Hunların bahar aylarında şenlik düzenlediğinin yer alması dolayısıyla geçmişi o yıllara kadar dayandırılan nevruz, Türklerin Ergenekon'dan çıkış günü olarak da kabul ediliyor.

Kelime olarak "yeni gün" anlamına da gelen bu özel günde, tabiatın canlanmasıyla yeni bir yılın başladığına ve ne kadar bolluk, bereket, yardımlaşma ve dayanışmayla geçirilirse tüm senenin o şekilde geçeceğine inanılıyor.

Kaynak: Eskişehir Net Haber Merkezi