İGA İstanbul Havalimanı, Beşiktaş'ta "Avrupa Havalimanları Konseyi 34. Yıllık Genel Kongresi"ne ev sahipliği yaptı. Kongrede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İGA İstanbul Havalimanı CEO'su Selahattin Bilgen ve ACI Europe Genel Direktörü Oliver Jankovec açılış konuşmaları gerçekleştirdi.

Avrupa havacılık sektörü için önemli olan bu kongrede, sektörün önde gelen CEO'ları ve üst düzey yöneticileri ile 500'ü aşkın havalimanı profesyoneli ağırlandı. Üyeler arası iş birliği, bilgi paylaşımı ve havacılık sektörünün geleceği gibi konular ele alındı.

"Dünyanın tamamen yenilenebilir kaynaklarla çalışan ilk havalimanı olmayı hedefliyoruz"
Dünyanın tamamen yenilenebilir kaynaklarla çalışan ilk havalimanı olmayı hedeflediklerini dile getiren Bilgen, "Elbette ki hızla büyümemizi sürdürürken çevresel etkilerimiz konusunda da son derece hassas davranmaya devam ediyoruz. İGA İstanbul Havalimanı'nın sürdürülebilir çözümlere yönelik küresel talebe uyum sağlayarak yeşil enerjiyi benimseme konusunda önemli ilerleme kaydetmiş olmasından büyük gurur duyuyoruz. Eskişehir GES Projesi'ne 212 milyon Euro'luk önemli bir yatırım yapılıyor ve Eskişehir ilinde 3 milyon metrekarelik geniş bir alanda 199,32 MWe lisanssız GES (güneş enerjisi Santrali) kurarak, dünyanın tamamen yenilenebilir kaynaklarla çalışan ilk havalimanı olmayı hedefliyoruz. Bu tarz daha birçok stratejik girişimle, sektörün temiz enerjiye geçişinde öncü konumumuzu sürdürmeyi amaçlıyoruz. Bugün burada sizlerle bir araya gelmekten ve sektörümüzün başarılarını birlikte kutlarken aynı zamanda havacılığın karşı karşıya olduğu zorlukları ele alacak ve bunların üstesinden gelmeye yönelik planlar oluşturacak önemli tartışmalara katılmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. İstanbul'un bu ilham verici tartışmalar için mükemmel bir zemin oluşturduğuna inanıyorum ve havacılık sektörünün önünde müreffeh bir gelecek için çalışmayı dört gözle bekliyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı