Porsuk’un kıyısında yer alan halı saha ve kafe yine gündemde! Söz konusu yerler yıllarca ‘Eskişehirspor Altyapı Derneği’ adıyla komik denebilecek bir para karşılığında işletildi. Eskişehirspor’a ne gibi bir faydası olduğu ise hep merak konusu oldu! Bu yönde bir açıklama yapılmadı.
Son yıllarda tepkiler üzerine isimlerini “Eskişehir Futbol Okulları” olarak değiştirdiler. Konuyu yakından takip edenlere göre Eskişehirspor işin içinde hiç olmadı! Varmış gibi gösterildi! Derneğin sadece tabeladaki adında ‘Eskişehirspor’ vardı. Kulübe faydasını gören almadı!
İlk yıllarda, iyi niyetiyle yapıya destek olan İsmail Arca’nın ismi ve ağırlığı da kullanılıyor.
Burası da tıpkı diğer özel futbol okulları gibi çocuklardan para alıyor. Yani ortada kamu adına bir hizmet, Eskişehirspor adına bir menfaat yok.
Odunpazarı Belediyesi’nin mekanlarda hissesi vardı. 2014 yılında ise çoğunluk hakkı Odunpazarı’na geçti. Şikayetleri dikkate alan Başkan Kazım Kurt, “Böyle gitmez. Burayı ihale edeceğim. İhaleye herkes girebilir. Mevcut işletme sahipleri de girebilir. Eskişehirspor’da girebilir” dedi.
Kurt’un bu açıklaması ortalığı bir kez daha karıştırdı. Kafe, halı saha ve futbol okulundan para kazananlar karşı bir açıklama yaptı.
Sosyal medyada söz konusu tesislerin ‘bazı kişilere’ değil Eskişehirspor’a gelir getiren bir yapıya bürünmesi istendi.