Cem Küçük, canlı yayında en düşük emekli maaşıyla ilgili önemli kulis bilgisini paylaştı. Temmuz ayı enflasyon verilerine göre yapılacak zamlarla birlikte, en düşük emekli maaşı 10.000 TL’den 12.500 TL’ye çıkarılması planlanıyor.

Ayrıca, Bakanlar Kurulu'nda konuşulan diğer seçenekler arasında 13.000 TL ve 13.500 TL bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Temmuz’da açıklanan enflasyon rakamları doğrultusunda, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yüzde 24,73, memur ve diğer emeklilere ise yüzde 19,31 oranında azami zam yapılacak.

Zam mesaisi devam ederken önemli kulis bilgisi Cem Küçük’ün sunduğu programın canlı yayınında geldi.


MASADA 3 FORMÜL VAR

Fatih Atik, Bakanlar Kurulu'nda konuşulan 3 seçenekli formülün masada olduğunu söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bu konuyla alakalı bir sunum hazırlarken, en düşük emekli maaşına artış planlandığını ifade etti.

Bu konuda bakanlar kurula bir sunum yaptılar ve orada 3 seçenekli bir plan sunulduğunu söyledi. En düşük emekli maaşı şu anda 10 bin TL ve son yüzde 25'lik zamdan 1.8 milyon kişi bu zamma rağmen 10 bin TL almaya devam edecek.

Toplumdaki bu isyan sonrası hükümet bu konuda çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Fatih Atik, 10 bin TL alan 4 milyon emekli için en düşük maaşın 12.500 TL olması için hesaplandığını İkinci alternatif 13 bin, üçüncü alternatif ise 13.500 TL olarak konuşulduğunu dile getirdi.


ÖMER ÇELİK’TEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

AKP sözcüsü Ömer Çelik, emekliye zam meselesi ile ilgili açıklama yaptı. Çelik açıklamasında şunları söyledi.

"Emekli konusunda çalışılıyor, çalışma devam ediyor. Bugün yarın da devam edecek. Ama bir karar verilmediği için şu sonuç çıktı, şu zaman yetişir gibi değerlendirme yapılması söz konusu değildir. Orta vadeli programın korunması esas olmak üzere toplumumuzun yanında olmaya devam edeceğiz."

Kaynak: TGRT Haber