SGK Uzmanı İsmail Sevinç, Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz'ın emeklilere yönelik çalışma yapılacağına dair açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sevinç, intibak yasasının teknik kapasitesinin artırılması ve bürokrasiyi güçlendirerek daha iyi sonuçlar alınabileceğini savunuyor.

Peki, intibak yasası nedir ve emekli maaşlarını nasıl etkileyecek? İntibak yasasıyla emekli maaşlarında ne kadar artış olması bekleniyor? 

SGK Uzmanı İsmail Sevinç ise bu haklı talebi gündeme taşımayı sürdürüyor. Yılmaz, “İntibak yasası gibi çalışmalara biraz daha teknik kapasitenin artırılmasında fayda var. Bu tarz çalışmaları iyi neticelendir bilmek için biraz daha bürokrasiyi güçlendirmek gerekir” dedi.


EMEKLİ MAAŞLARI ARTACAK

İntibak, hangi dönemde emekli olursa olsun prim kazancı, prim ödeme gün sayısı eşit olanların aylıklarının eşitlenmesi, farklılıkların ortadan kaldırılmasını sağlıyor. 

Yeni intibak yasası çıkarsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan kişilerin maaşı yenilenecek. Böylece, milyonlarca emeklinin maaşı, çalışma süresi ve prim ödemelerine göre değişen oranlarda yükseliş olacak. İntibak çıkarsa emekli maaşları 1.200 TL'ye varan bir artış kaydedebilecek.

SGK Uzmanı İsmail Sevinç ise Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz’ın ‘emeklilere ilişkin çalışma yapıyoruz’ sözünü alıntılayarak detayları açıkladı. 

Sevinç, “İntibak yasası gibi çalışmalara biraz daha teknik kapasitenin artırılmasında fayda var. Bu tarz çalışmaları iyi neticelendirebilmek için biraz daha bürokrasiyi güçlendirmek gerekir. Buradaki çalışmalardan benim anladığım kadarıyla emekli aylığına yönelik çalışmalar olmayacak” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi