Kurban Bayramı'nda 16 milyon emekliye bayram ikramiyesi verilecek. Ramazan Bayramı'nda 3 bin TL ikramiye alan emekliler, aynı miktarı Kurban Bayramı'nda da alacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütçe imkanlarını zorlayarak bu artışı yaptıklarını açıkladı. İkramiye ödemeleri 10-14 Haziran tarihleri arasında yapılacak ve 1 Haziran'dan önce emekli olanlara ödenecek.


HESAPLARA NE ZAMAN YATACAK?

Emeklilerin dört gözle beklediği kurban ikramiyeleri bayrama bir aydan az bir süre kala merak konusu oldu. urban Bayramı bu yıl 15 – 19 Haziran tarihleri arasına denk geliyor. 

Bu durumda emekliler için ikramiye ödemesi de 10-14 Haziran haftasında yapılacak. İkramiye alabilmek için aylık hak etmiş olma şartı gereği 1 Haziran ve öncesinde maaş hak etmiş olanlara ikramiye ödemesi yapılacak.

Ayrıca devletin verdiği bayram ikramiyesinden yararlanmak isteyen yeni emekliler için son tarihin  31 Mayıs olacağı ifade edildi. Bu karar göre 1-31 Mayıs tarihleri arasında emekli olacakların işlemleri 1 Haziran’da başlayacak. 31 Mayıs’a kadar emekli olanlar Kurban Bayramı ikramiyesinden yararlanabilecek.


AMAN DİKKAT!

Öte yandan dul ve yetim maaşı alanlara, bayram ikramiyesi hisse oranlarına göre yatırılacak. Vefat eden sigortalının çocuğu olması durumunda eşine %50 oranında ödeme yapılıyor. 

Bu kapsamda çocuklara ise yetim maaşı olarak %25 hisse oranında ödeme yapılıyor. Vefat eden sigortalının çocuğu olmaması durumunda ödeme %75’e yükseliyor. Emekli bayram ikramiyeleri de bu hisse oranına göre yatırılacak.

Kaynak: Haber Merkezi