Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı öncesinde emeklilere yönelik üç ödeme yapılacağını açıkladı.

Emeklilere 3000 TL bayram ikramiyesi, Haziran ayı maaşları ve 18.000 TL’ye kadar banka promosyonları verilecek.

Ödemeler 10 Haziran’a kadar hesaplara yatacak. Ancak bu ödemeleri almak isteyen emeklilerin belirli prosedürleri takip etmeleri gerekiyor.


ÜÇ ÖDEME YAPILACAK

Emekli maaşı alanlar Kurban Bayramı’nı büyük bir heyecanla bekliyor. Çünkü bayram öncesi emeklilere peş peşe ödemeler yapılacak. Bu ödemelerden ilki devlet tarafından verilen bayram ikramiyesi olacak. Bu yıl 3000 TL olarak belirlenen Kurban Bayramı ikramiyesinin 10 Haziran’a kadar hesaplara yatacağı tahmin ediliyor.

Emekliye sürpriz bir haber de bankalar tarafından verildi. Artık 18.000 TL’ye kadar yükselen emekli promosyon ödemeleri bayram öncesinde bir kez daha artışa geçti. 
Bankalar arasında promosyon rekabeti kışırken emekliye banka promosyonu veren bankalar ödeme almak isteyenlerin mutlaka bayramdan önce başvuru yapmaları gerektiğine dikkat çekti. Yani emekliler üç yıllık maaş taahhüdünü seçtikleri banka ile yaparak bayram öncesi promosyon desteğinden de yararlanabilir.

Emekliye üçüncü sürpriz ise yine devletten geldi. Haziran ayı emekli maaşı ödemeleri öne çekiliyor. SSK ve bağ kur emeklisi için normal şartlarda her ayın 17 ile 25’i arasında ödenen maaş ödemeleri bayram nedeniyle bayram ikramiyesi ile birlikte yani 10 Haziran’a kadar hesaplara yatacak.


BAYRAM İKRAMİYESİ

Sosyal güvenlik uzmanlarından da emekliye önemli bir uyarı geldi. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde bayram ikramiyesi almak isteyen emeklilerin bazı detaylara dikkat etmesi gerektiği vurgulandı. 

Emekli bayram ikramiyesi almak isteyen emekliler için yarın son gün. Hala emeklilik dilekçesini vermemiş olanların mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. 

Emeklilere verilecek Kurban Bayramı ikramiyesinden emeklilik dilekçesini vermiş olan kişilerde faydalanıyor. O nedenle hala emeklilik dilekçesi vermediyseniz Kurban Bayramı ikramiyesi ödemesinden yararlanmak için 31 Mayıs mesai bitimine kadar başvuru yapabilirsiniz.

Haziran ayı emekli maaşı ödemeleri ve emekli bayram ikramiyesi ödemeleri büyük bir merakla takip ediliyor. Henüz SGK tarafından kesin ödeme takvimi yayınlanmadı. 

Ancak gelen külis bilgilerine göre hem bayram ikramiyesi hem de maaş ödemeleri 10 Haziran’a kadar tamamlanmış olacak. Fakat Sosyal güvenlik kurumu SSK BAĞ-KUR ve emekli sandığı emeklilerin ayrı tarihlerde ödeme alacağı takvime açıklayacak. Birkaç gün içinde bu takviminde duyurulması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi