Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren enflasyon farkı verilerinin dördüncüsü açıklandı. Memur emeklisinin maaşını belirleyecek olan verilere göre, temmuz ayında gerçekleştirilecek zam yüzde 30 seviyelerine çıkabilir. İşte detaylar...

Tl 33-4

2 AY KALDI

Nisan ayında enflasyon aylık yüzde 3,18 olarak gerçekleşti. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak ayı için yüzde 6,70, Şubat ayı için yüzde 4.53, Mart ayı için yüzde 3.16, Nisan ayı için de yüzde 3,18 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Böylece üçüncü aydan zam yüzde 18,70 olarak belirlendi.

Ancak bu zam Temmuz ayındaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak. Geriye kalan Mayıs ve Haziran ayının enflasyon verisinin açıklanması bekleniyor.

Sdf Memur Işe Alım Tl Personel

ZAM YÜZDE 30

Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıkladı. Bayram konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammı artı enflasyon farkı alacaklar. İlk 6 ayı değerlendirecek olursak yüzde 25 civarında bir enflasyon farkı oluşacağını değerlendiriyoruz. SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 25’lik bir zam alacaklardır.

Buna yüzde 5’lik bir refah payı yapılacağını, toplamda yüzde 30 oranında zam yapılacağını değerlendiriyorum.

EMEKLİ VE MEMUR TEMMUZ ZAMMI TABLOSU

6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 25,47

SSK, Bağ-Kur emekli zammı beklentisi yüzde 25,47

Memur toplu sözleşme zammı yüzde 10

Memur enflasyon farkı beklentisi yüzde 9,10

Memur zammı beklentisi yüzde 20,01

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi