Ocak ayında gerçekleştirilen yüzde 49,25 oranındaki zamın ardından en düşük emekli aylığının 10 bin TL olarak belirlenmesi, milyonlarca emekliyi etkiledi.

Milyonlarca emekliye Ocak ayında yüzde 49,25 oranında maaş zammı düzenlemesi gerçekleştirildi. Ancak yapılan zam neticesinde 6 bin 700 ve altında kök aylığı alan emeklinin maaşı en düşük emekli aylığı 10 bin TL’de kalmaya devam etti.

Pek çok emekli ise açlık sınırının 16 bin TL’yi aştığı bu ortamda geçim derdini düşünüyor. Öyle ki çoğu emekli maaşlarına yerel seçim öncesi bir iyileştirme beklerken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayındaki zamma işaret etti.

Emekliler ise bir umut olarak Temmuz ayına gözlerini çevirdi. 6 aylık enflasyon verilerine göre gelecek olan maaş zammının ne olacağı ise merak konusu oldu. Pek çok uzman isim ise net rakamları şimdiden vermeye başladı.

Uzman iktisatçı Sinan Alçın, emekli maaşlarına 6 aylık enflasyon verilerine göre ne kadar zam yapılacağını duyurdu. Alçın, “ Emeklilere Temmuz ayında yüzde 30 civarı 6 aylık enflasyon verisi geleceğini bekliyorum. Bu da en düşük emekli maaşını 13 bin TL civarına getirecek” dedi.

Alçın kök aylığın maaş dengesizliğinin ana faktörü olduğunu belirtirken, “Emeklilerin son bir yılda yaşadığı en önemli mağduriyetler biri kök maaşı mağduriyeti oldu. 

Seyyanen zam yansıtılmadı, kök maaş üzerine yapılan artış da özellikle en az emekli maaşı alanların da aldığı maaşın yükseltilmesi ile birlikte daha geniş kesimlerin onun altında maaş aldığı bir absürt tablo ortaya çıkarmış durumda." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi