Taraf'ın haberine göre: Yapılacak olan bu düzenleme ile Bağ-Kur ve SSK prim sistemleri arasındaki uçurum kapatılacak. Prim ödeme süresinin eşitlenmesi, emeklilik sürecini hızlandırarak daha önceki yıllara göre daha az prim ödeyen vatandaşların daha erken emekli olmalarına olanak tanıyacak. Bu adım, özellikle Bağ-Kur'lu vatandaşların emeklilik hayallerini gerçekleştirmelerine katkı sağlayacak. Düzenleme ile birlikte prim günlerindeki düşüş emeklilik sürecini hızlandırarak vatandaşların emekli olma hayallerini gerçekleştirmelerine katkı sağlayacak.

sdf_Kasım _ayı_ mevduat _getirisi_ 500_ bin _lirayı _aştı

7200 Seviyelerine inecek

Şu an için 9 bin gün olan prim ödeme şartı, düzenleme kapsamında 7200 güne indirilecek. Bu sayede, emeklilik için gereken prim gün sayısı daha erken bir yaşta emekli olma imkanı tanıyacak.

para2

Prim sayısı eşitleniyor

Yapılacak düzenleme ile SGK'lı çalışanlar ile Bağ-Kur'lu çalışanlar arasındaki 1800 gün yani 5 yıllık süre farkı kaldırılarak, emeklilik için gerekli prim süresi eşitlenecek. Bu düzenleme, erken emeklilik imkanının yanı sıra yüzde 20 daha yüksek emekli aylığı alma olanağı da sunacak.

TL 31

Giriş tarihine göre değişecek

2008'de yapılan sosyal güvenlik reformuyla belirlenen 7200 gün prim şartı, Bağ-Kur'lular için 9000 gün olarak uygulanıyordu. Yapılacak düzenleme ile bu süre 7200 güne çekilecek ve emeklilik süreci hem daha erken hem de daha avantajlı hale gelecek.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi