Meclis'ten geçen EYT düzenlemesi sonrasında Türkiye'deki emekli sayısı 16 milyonun üzerine çıktı.

Bu artışla birlikte, önümüzdeki dönemde BAĞ-KUR tarafında yapılacak düzenlemelerle emekli sayısının 17.5 milyona ulaşması bekleniyor.

Bu da, yaşlı nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan vatandaşları etkileyecek büyük bir değişiklik anlamına geliyor.

Geçtiğimiz yıl, banka veznelerinden işlem yapabilme ve para çekme limiti 10 bin liranın üzerine çıkarılmıştı. Yıl başında en düşük emekli maaşının da 10 bin lira olmasıyla birlikte emekli vatandaşlar için yeniden banka veznelerinden para çekme dönemi başlamıştı.

Türkiye genelinde 49 bin 847 adet ATM bulunuyor ve vatandaşlar bu ATM'ler aracılığıyla işlemlerini kolayca gerçekleştirebiliyorlar.

Ancak ATM kullanmayı bilmeyen vatandaşlar hala banka şubelerinde sıra beklemeye devam ediyorlar. Bankaların yeni aldığı bir kararla birlikte, artık veznelerden para çekme işlemleri kısıtlanıyor.

Bundan sonra, 20 bin TL'nin altındaki miktarlarda para çekme işlemleri veznelerden gerçekleştirilemeyecek. Belirtilen miktarın altındaki para çekme ve yatırma işlemleri ise ATM'ler aracılığıyla yapılacak.


ARTIK YASAK!

Ancak enflasyonun etkisiyle veznelerden sadece büyük miktarlarda işlemlerin yapılmasını isteyen ve bu adımıyla yoğunluğu azaltmayı hedefleyen bankalar, gişelerden para çekme limitini 20 bin TL'ye yükseltti.

Bu değişiklik, ATM kullanmayı bilmeyen ve tek başına yaşayan milyonlarca emekli için önemli bir sorun haline gelmekte. Emekliler, kartlarını kullanarak para çekme konusunda başkalarından yardım istemek zorunda kalırken, bu durum ATM'lerde uzun kuyruklara yol açmakta.

Kaynak: Haber Merkezi