Canlı yayında açıklama yapan SGK Uzmanı İsa Karakaş, emekli maaşlarına artık ekstra ödenek verilmeyeceğini duyurdu.

Memurların maaşlarına yapılacak zam oranının yüzde 17,57 olduğunu belirten Karakaş, bu oranın refah payı hariç olduğunu vurguladı.

Karakaş, hükümetin fazladan refah payı vermeyi planlamadığını ifade ederek, memur emeklilerinin bu duruma hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. Bu açıklama, memur emeklilerinin bekledikleri zam oranlarını göremeyeceklerini gösteriyor.

SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklileri ile memurların içlerine su serpecek ya da karamsarlık havası estirecek haberlerse uzmanlar tarafından yapılıyor. Son olarak SGK Baş Uzmanı İsa Karakaş, canlı yayında kulis bilgisi aktardı.

SGK Baş Uzmanı Karakaş, özel bir kanalın canlı yayınında refah payı detayıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Karakaş, maaş zamlarında 3 yeni senaryodan bahsetti.

Canlı yayında detayları paylaşan Karakaş, “Seyyanen zam verilmeden refah verilmeden eşitleme yapılmadan memurlara yapılacak olan zam bugün itibariyle yüzde 17,57'dir.”

Karakaş, “Eğer memur olarak çalışıyorsanız maaşınızı yüzde 17, 57 ile çarptığınız zaman bugün itibariyle alacağınız zamlı maaşı görürsünüz refah payı hariç.” ifadelerini kullandı.

Hesaplamalarını haziran verileri üzerinden yapan uzman isim, Mayıs ayında enflasyonun yüksek seviyelere ulaşmasını da göz önünde bulundurarak, TÜİK’in en az açıklayacağı veriler ışığında, en az yüzde 20,4’lük bir oranın yansıyacağını ifade etti.

Canlı yayında kulis bilgisi paylaştığını ifade eden uzman isim, memurlara fazladan refah payının hükümet tarafından verilip verilmeyeceğine de açıklık getirdi.

Karakaş, memurlara refah payının verilmeyeceğini net şekilde dile getirdi. Aldığı kulis bilgisi ve duyumların bu yönde olduğunu ifade etti.

Öte yandan Karakaş, memur emeklisinin durumunun farklı olduğunu açıklayarak, “75 yıldan beri memur, memur emeklisine bakıyordu. Az önce de söyledik. Seyyanen zam verilmediği için, ocakta refah verilmediği için çalışırken emekli olduğu zaman maaşın yüzde 70 birini alırken yüzde 40'lara düştü.” ifadelerini kullandı.

Refah payı ve seyyanen zam verilmeyeceğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyen uzman isim, en düşük memur maaşının ne kadar olacağının bilgisini paylaştı.

İlk senaryoya göre en düşük memur emeklisi maaşının enflasyon zammı ve toplu sözleşmeyle birlikte 17 bin 715 TL olacağını beklediklerini vurguladı. Karakaş, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi hükümet ya ben ocak ayında SSK BAĞ-KUR emeklilerine eşitleme yaptım. Dolayısıyla memur emeklerine de eşitleme yapmam gerekir derse en düşük en düşük memur emeklisinin maaşı 18.535 TL ye varacak.”

Üçüncü senaryo olarak memurların, memur emeklilerinin hesaplamalarından söz eden Karakaş, “Memur emekleri diyorlar ki: 2023 Temmuz'dan Haziran ayı dahil devletten 120 bin 792 TL alacağımız var. Bu devlet sözüdür. Devlet borcunu ödesin. Seyyanen zamdan kaynaklanan bir rakam bu.” diyerek konuya açıklık getirdi.

Kaynak: Haber Merkezi