Reyonlara dikkat! Düğmeye basıldı o ürün artık marketlerde yasaklanıyor Reyonlara dikkat! Düğmeye basıldı o ürün artık marketlerde yasaklanıyor

Yaklaşık 17 milyon emekli 2024 yılının ilk zammının yapılacağı Ocak ayını bekliyor. Ocak'ta hem enflasyona göre artışlar hem de refah payı öngörülüyor. Peki maaş artışı nasıl olacak? 

Kök maaş nedir?

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Kök maaş emeklilerin ödedikleri prime göre almayı hak ettikleri en alt maaşlarıdır.

Çalışanlar eğer asgari ücret düzeyinde maaş alıyorlarsa en düşük emekli maaşını alacaklar.

Kök maaş şu anda 7500 TL’nin altındaysa bu otomatik olarak 7500 TL’ye tamamlanıyor. Kök maaş herkesin yatırmış olduğu prime göre aldığı asıl maaştır.

Memur emeklilerinde hesaplarama nasıl oluyor?

Memur emeklilerine uygulanan kök maaş sistemi, memurların maaşlarının asgari ücretin üzerinde olması nedeniyle daha yüksek prim ödenmesine dayanmaktadır. Bu durum, memur emeklilerinin en düşük emekli maaşının ötesinde bir gelir elde etmelerine olanak tanımaktadır.

Şu anda en düşük memur emeklisi maaşı 9876 TL

Emekliye zam kök maaş üzerinden mi?

Emekliye ocak zammı kök maaş üzerinden hesaplanacak. Burada bütün emeklilere kök maaş üzerinden hesap yapılıyor. 1999 öncesinde kök maaş hesabı şuydu: Ödenen prime göre yapılıyordu.

Emeklilikte aylık bağlama oranları değişti. 1999 ile 2008 arasında aylık bağlama oranları düştü. Enflasyon farkları getirildi. 1999 öncesine göre, 1999 ile 2008 arası maaş alanlar daha düşük maaş aldı.

Emekliye zam düzenlemesi yolda

Orta Vadeli Plan ile Türkiye, ekonomik temellerini atmaya ve bütçe planlamasında net bir yol haritasını belirlemeye hazırlanırken, emekli maaşlarına yönelik düzenlemeler için çalışmalar başlatıldı. Türkiye genelinde 15 milyondan fazla emekli bulunuyor.

Ocak ayı memur toplu sözleşme zammı yüzde 15

Yaklaşık 6 milyon memur ve emeklisi ile 2,4 milyon sosyal destek ödemesi alan vatandaşı doğrudan ilgilendiren toplu sözleşme zammı Ocak ayında yüzde 15 olacak.

Emekliye yüzde 4'e yakın ek ödeme yolda

Bir vatandaşın kök maaşı 10.000 TL ise, refah payı hariç hesaplanan yüzde 37,76'lik artışla birlikte maaşı 13.776 TL'ye yükselecek. Bu artışa ek olarak yüzde 4'lük ek ödeme eklendiğinde, emekli vatandaşın hesabında 14.327 TL görülecek.


Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi