Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2009 yılından bu yana uygulanan refah payının bu yıl askıya alındığını duyurdu.

Refah payının kesilmesi, emeklilerin maaşlarında 700 ile 1000 TL arasında bir düşüş yaşanmasına neden olacak.

Bu karar, emeklilerin ekonomik durumunu olumsuz etkileyecek. Bakan Işıkhan, refah payının neden askıya alındığına dair detaylı bir açıklama yapmadı, ancak emeklilerin hayat pahalılığı karşısında daha zorlu günler geçireceği tahmin ediliyor.

Kesintisiz olarak 15 senedir bir fiil uygulanan ‘refah payı’ sistemi, bu yıl askıya kaldırılacak. Son olarak yüzde 8 seviyesinde verilen refah payı artışından bu yıl milyonlarca emekli faydalanamayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kendisine yöneltilen "Emekliye refah payı var mı?" sorusuna “Hayır, yok” yanıtını verdi.


BİN TL’LİK KESİNTİ

Temmuz ayında maaşlarına refah payının eklenmeyecek olan milyonlarca emekliyi, hayat pahalılığı karşısında çok daha zorlu günler bekliyor.

Alınan maaş miktarına göre değişiklik gösteren refah payının askıya kaldırılması, emeklilerin maaşlarında 700 ile bin TL arasında bir düşüş yaşanacağı anlamını taşıyor.

Kaynak: Haber Merkezi