Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (Elder) Başkanı Barış Eldeniz, Türkiye’de elektrik tüketiminin önemli bir bölümünün sübvansiyonlu tarifelerden sağlandığını belirterek, elektrik fiyatlarının artan maliyetleri doğru şekilde yansıtacak biçimde düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Elektrik Faturası 3

KÖTÜ HABER

Reuters’e göre, Elder Başkanı Barış Eldeniz düzenlenen basın toplantısında, elektrik tüketimi için sağlanan sübvansiyonların yerini, piyasa fiyatlarını doğru yansıtan bir modelin alması gerektiğini söyledi. Eldeniz, “Elektrik maliyetlerinin artışı devam ederken, fiyatların sabit kalması sübvansiyon gereksinimini her geçen gün artırıyor. Maliyetleri doğru yansıtan fiyatlandırmaya geçilmesi, sürdürülebilir bir enerji piyasası oluşturulması açısından zorunludur” şeklinde konuştu.

26 AYDIR...

Elektrik fiyatlarının 26 aydır değişmediğini kaydeden Eldeniz, "Sürdürülebilir olmayan fiyat politikaları karşılığında bu yıl devletin 5.7 milyar dolar seviyesinde bir sübvansiyon ihtiyacı olacağını öngörüyoruz,(fiyatların) bu seviyelerde enerji arz güvenliğini tehdit etmemesi için gerçek maliyet bazlı fiyatlama politikasına geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

ZAM VAR AMA

Reuters'ın derlediği bilgilere göre Türkiye'de elektrik tarife fiyatlarına fiyatlarına son olarak Ocak 2022'de keskin bir zam yapıldı. 2022 yılının iki ve üçüncü çeyreğinde yapılan fiyat artışları ise daha sonra yapılan indirimle büyük ölçüde geri alındı.

Elder'in derlediği verilere göre Ocak 2022'den itibaren tüketici fiyatlarındaki artış yüzde 195 seviyesinde gerçekleşirken, konutlara satılan elektriğin fiyatı sadece yüzde 10 artış kaydetti.

TARİH BELLİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski Başekonomisti Hakan Kara, yıllardır TÜFE ile birlikte elektrik fiyatlarının da doğru oranda arttığı grafiği paylaşarak, bu durumun kaçınılmaz olarak elektrik faturalarına zam yapılacağı anlamına geldiğini belirtmişti.

Kara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Elektriğe ciddi zam kapıda. Muhtemelen Temmuz-Ağustos'ta yapılır" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: HalkTV