Eskişehir’in kültürel havzasından beslenen, kentin çok katmanlı yapısına odaklanan ve buradan üretimlerini sürdüren sanatçılar ile kolektif bir kesişimi gerçekleştirmeyi arzu ediyor.
Bu yıl ilk kez düzenlenen Lokal01, Eskişehir’de üreten birçok sanatçıyı disiplinler arası üretimleriyle bir araya getirerek, şehrin kültürel ve sanatsal ekosisteminde yeni ihtimallerin gelişimine odaklanan bir ilk buluşma olarak planlanıyor. Sanatçılara açılan alanlar içinde üretimleri görünür kılmayı, araştırmaları diri tutmayı ve kapsayıcı diyalogları büyütmeyi tasarlıyor.
Açık çağrı sonucunda seçilen Akın Ayaz, Ahmet Dündar, Deniz Ergun, Gökçe Hiçyılmaz ve Jinoos Misaghi’nin farklı pratikleriyle  kurgulanan Lokal01 sergisi resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf gibi plastik ve dijital üretimlerin sergilendiği bir Eskişehir anlatısından izler sunuyor.
Bireysel ve kolektif anlatılarla oluşturulan eserler kentin mekansal ve zamansal izdüşümlerinde dolaşarak görünmeyen hikayeleri açık bir kaynak olarak sunmaya niyetleniyor.
Eskişehir’den toplamda yapılan 55 başvuru, küratör ve akademisyen Melike Bayık, Eldem Sanat Alanı kurucu direktörü Esra Eldem, sanatçı ve Ka kurucu direktörü Oğuz Karakütük ile sanatçı, tasarımcı ve akademisyen Melike Taşcıoğlu Vaughan’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.
Jüri tarafından seçilen sanatçılarla programlanan açık çağrı sergisi, her yıl gerçekleştirilerek eve, evde olana ve Eskişehir’de üreten sanatçıların görünürlüğüne ve pratiklerinin devamlılığına bir alan açmayı hedefliyor. Ayrıca, Fırın’ın deneysel alanı ile de alternatif buluşmaları bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi