“ŞİDDETE DUR DEMEK İÇİN İŞ BIRAKIYORUZ"

Basın açıklamasını yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Sertaç Durdu, “Son günlerde öğretmen ve idarecilere karşı ülkenin birçok yerinde uygulanan şiddet haberleri eğitim camiasını sarsmaktadır. En son İstanbul'un Eyüp ilçesinde bulunan özel bir okulda müdür olarak görev yapan emekli öğretmen İbrahim Oktugan bir öğrencisi tarafından öldürüldü. Cuma günü Eskişehir başta olmak üzere tüm Türkiye’de, eğitimde yaşadığımız şiddete dur demek için iş bırakıyoruz. Bu sorun sadece bizim sorunumuz değildir. Eğitim sendikaları bir arada tek yumruk olmuş durumdayız. Artık yeter, Bakanlık bizleri hedef göstermek dışında ne yapıyor?” şeklinde konuştu.

Durdu, “Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusu, okullarımızı da sarmalamış, eğitim emekçilerini de şiddetin hedefi haline getirmiştir. Son olarak İstanbul'da yaşandığı gibi ölümle sonuçlanan ağır sonuçların ortaya çıkmasına neden olmuştur.  Türkiye’nin her yerinde eğitim kurumlarında birbirine benzer şekillerde eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının yaşanması, şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir” ifadelerini kullandı.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINI ÖNLEM ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ"

Eğitimciler, “Okullarda yaşanan şiddetin ve öğretmenlere yönelik saldırıların önlenebilmesi, öncelikle her fırsatta öğretmenleri, eğitim emekçilerini hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesinden geçmektedir. Gün birlik olma günüdür. Eğitim sen, Eğitim İş, Hürriyetçi Eğitim Sen ve Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası olarak okulda şiddet olaylarının durması için Milli Eğitim Bakanlığını acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu. 
 

Kaynak: Hakan Türktan