Geçtiğimiz günlerde Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, kentteki altı okul için binaların depreme dayanıksız olduğu nedeniyle boşaltma kararı alındığını duyurdu. Bu ani kararla birlikte bir çok veli duruma tepki gösterdi. Eskişehir Anadolu Lisesi'nin ise Toki İkram Cirit Lisenin yanına taşınacağı ve aynı bahçeyi paylaşma kararı alındı. Bugün EAL velileri İl Milli Eğitimin önünde toplandı ve taşınma kararını protesto ettiler. Veliler İl Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın ile durumu görüştüler. 

EAL velilerinden olan Gamze Yapar "Okulumuzun Toki İkram Cirit Anadolu Lisesine taşınması istendi. Okul konum itibariyle şehirden uzak. Üniversite sınavına hazırlanacak öğrencilerin rutinlerine bu durum kötü etki edecek. Çünkü Liseler tam gün eğitim yapmakta bu durum öğrencinin bütün gününü kurs ve dershanelerde harcamasına neden olacak. Öğrencinin başarısı bu durumdan kötü etkilenecek. Okulun uzak olması velileri maddi olarak zorlayacak. Biz veliler olarak okulun şehirler bölgesinde bir yerde kalmasını, okullar bölgesinin içinde bir alana taşınmasını istiyoruz. Müdür Aydınla görüştüğümüzde bazı biz EAL olarak güzel sanatlar lisemizin olduğu yer olan BİLSEM'e geçebileceğimizi önerdik. bu geçiş aşamasında da bize gösterilen okulda eğitime devam edeceğimizi sonrasında BİLSEM'e geçeceğimizi belirttik. Önerilerimiz dinlendi. Önümüzdeki ay yine koyla ilgili Milli Eğitim Müdürlüğümüzle bir takip toplantısı gerçekleştireceğiz. Konunun takipçisi olacağız. Biz yıkım kararı verilmiş bir okulda eğitim görmek için uğraşmıyoruz. Bu vebalin altına hiç birimiz giremeyiz. Hep birlikte bir ortak yolun bulunacağına inanıyorum" dedi. 

Okulda çocuğu eğitim gören velilerden biri "EAL boşaltılacak, maarif koleji geleneğinin bitirilmesi, bu okul bir ekol bitirilmek isteniyor. Sınava hazırlanan öğrencilerimizin zamanları çok kıymetli. Bizden servis yol ücreti aylık 2.500tl isteniyor. Sınav döneminde bir çocuğun kitap eğitim masrafı dışında bir de bu masrafın çıkması bizi ekonomik olarak çok zorluyor" dedi. 

EAL velileri okullarının taşınma kararıyla ilgili basın açıklaması yaptı: 

Sayın Milletvekilleri, Sivil toplum kuruluşlarımızın saygıdeğer temsilcileri, kıymetli basın mensupları, hepiniz hoş geldiniz.
Basın Bildirimimize konu olan husus Eskişehir Anadolu Lisesi ile ilgili olup, Okul binasının depreme dayanıklı olmadığı, bu sebeple de depreme dayanıklı hale getirilmesi için Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğünün başlattığı çalışma ile ilgilidir.
Çalışmalar şüphesiz olumludur. Ancak bu olumlu çalışmalar yeni sorunların ortaya çıkmasına sebep olmuştur.
Bu sorun, boşaltılacak Okulumuzun, Eğitim ve Öğretime Aşağı Söğütönü'nde bir okulda sürdürecek olmasıdır ki, bu durum daha başka sorunlara yol açacağı açıktır.
Öncelikle belirtmek isteriz ki;
Eskişehir Anadolu Lisesi, herkes tarafından bilinen ve adres tariflerinde dahi kullanılan bir mevkide olup Şehrimizin önemli Markasıdır.
Bu Marka değerin, Merkezden uzak, yerleşik nüfusu az olan, bu sebeple de yeterli ulaşım aracının olmadığı bir mevkiye taşınmasını anlayamadık.
Bu durum gerek öğrencileri, gerekse de Eğitimci personelin gayretli çalışmalarını ciddi olarak etkileyecektir.
Şöyle ki;
Ulaşım başlı başına bir sorundur ve bu sorun Servis Aracı vasıtasıyla ancak çözülecektir.Ulaşımı çözmek sorunları bitirmeyecek, herkese ciddi bir ekonomik yük de getirecektir.Diğer yandan, Okul çıkışında ilave ders alan öğrencilerin varlığı göz ardı edilmemelidir ve bu öğrencilerin bu mevkiden ilave ders alacakları yerlere ulaşmak için de ciddi ulaşım sorunları yaşayacağı, birkaç araç değiştirmek zorunda kalacakları, hem fiziki hem ruhsal yorgunluğa sebep olunacağı, bunun da başarıyı olumsuz etkileyeceği bir gerçektir. Yollarda geçen her saniye çocuklarımızı başarı sıralamasında geriye götürecektir. Ayrıca, gerek eğitimci personelin, gerek veli ve gerekse de öğrencilerimizin, belirledikleri başarıya ulaşmalarındaki çabaları, bilgiyle ve sosyalleşmeyle de direk ilişkilidir.Bu ilişki, eğitimde bilgiye ulaşmaktır ve kütüphane ve ek ders imkânları bunun için son derece önemlidir.

Çocuklarımız hızla büyümekte ve hayata karışacak yaşa gelmektedirler ve bu da öğrencilerimizin kişisel gelişimleri sosyal alanlara/hayata hızlı ulaşımıyla da direk ilişkilidir.Okulun taşınması bu olumlu ilişkileri bitirme noktasına getirecek olup, bu uygulamanın son anda karara alınması da ayrıca değerlendirilecek bir husustur.
Sayın Milletvekilleri, Sivil toplum kuruluşlarımızın saygıdeğer temsilcileri, kıymetli basın mensupları.Bizler Maarif koleji velileri olarak buradan değerli yetkililerimize ve devlet büyüklerimize sesleniyoruz,Derhal bu yanlıştan vazgeçilmesini ve yukarıda kısaca değindiğimiz hususların dikkate alınarak, Okulumuzun, Okul yakınlarındaki bir Eğitim Kurumuna veya dershaneler bölgesi gibi merkezi bir konumdaki uygun bir okula taşımalarını istiyoruz. Çocuklarımızın geleceği ülkemizin geleceğidir.
 

Kaynak: Eskişehir Net Haber Merkezi