Mesajda, "Astım nasıl bir hastalıktır ve belirtileri nelerdir? Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler (ataklar) ile seyreden müzmin (kronik) bir akciğer hastalığıdır." dedi.

Astım Nedir?

Astım, solunum yollarını etkileyen kronik bir akciğer rahatsızlığıdır. Astım, hava yollarının iltihaplanması ve daralması ile karakterizedir ve bu nedenle astım hastalarının nefes almaları zordur. Bu kronik rahatsızlık, tekrarlayan hışırtı, öksürük, göğüs sıkışması ve nefes darlığı nöbetlerine yol açabilir. Astımın nedeni kesin olarak anlaşılmamış olsa da genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle gelişir. Aile geçmişinde astım hastalığı bulunan kişilerde astım gelişme olasılığı diğer kişilere nazaran daha yüksektir.

Astım tedavisi genellikle semptomların kontrol edilmesine ve kötüleşmelerin önlenmesine odaklanır. Bu genellikle iltihabı azaltan uzun vadeli kontrol ilaçlarının ve astım krizi sırasında anlık rahatlama sağlayan bronkodilatörlerin kombinasyonuyla elde edilir. Astım, doğru tedavi ve yaşam tarzı ayarlamaları ile etkili bir şekilde yönetilebilen bir rahatsızlıktır. Astım hastaları ve sağlık profesyonelleriyle yakın işbirliği yaparak semptomları kontrol altında tutmayı amaçlar. Böylece daha kaliteli bir yaşam sürebilirler.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi