Demokrat Parti Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Abdülkadir Göztaş, Eskişehir.net ekranlarında yayınlanan Net Soru programında Meltem Karakaş’ın sorularını yanıtladı. Programdan öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“HALKIN İÇİNDEN BİRİSİYİZ”

Halkın içinden birisiyiz. Çok sahaya çıkmadan bile sorunları bilen insanlarız. Sahada da gezerken esnaf arkadaşlarımız vatandaşlarımızı dinleyerek bilmediklerimizi de öğrenmiş olduk. Bu süreçte de bu eksikleri gidermek için notlarımızı aldık. Nasip olursa bu belediye başkan adaylığımız güzel hizmetler sunmak için bu göreve talibiz. 

“VATANDAŞLAR HAMAMYOLU ESKİ HALİNE GELSİN İSTİYOR”

Merkezden başlamak gerekirse Odunpazarı’nda Hamamyolu. Hamamyolu çok büyük sıkıntı. Oradaki vatandaşlarımızın, halkımızın, esnaflarımızın problemleri çok büyük. Birileri görseller paylaşıyor. Sıkıntılar var. Buranın bir an önce revize edilmesi gerekiyor. Eski haline çevrilmesi gerekiyor. Burada gördüğüm bu. Diğer mahallerde Tabakhane Bölgesi, İstiklal Mahallesi, Orhangazi bölgesi, Huzur mahallesi gerçekten çok mağdur insanlar var. Kaldırımlar, yollar bozuk. Ansızın karşınıza bir çukur çıkıyor. Rögar kapağı olmuyor. Biz bunların üstesinden geleceğiz inşallah. Çok maliyete gerek yok. Destek geliyor gelmiyor değil. Desteklik bir durum değil. Bunlar aşılabilecek konular. Bununla ilgili maalesef bir çalışma yapılmamış.

“VATANDAŞLAR KAT ARTIRIMI TALEP EDİYOR”

15 adet katlı kavşak yapacağız diyorlar. Bu nereye yapılacak? Böyle bir çalışma yapılabilir mi? Zor. Eskişehir’i komple yıkıp yeni bir hale getirmek lazım bunun için. Kenar mahallelerde hakkaniyetsiz bir durum var. Yolun alt tarafına 5 kat verilmiş. Üst tarafına herhangi bir kat artırımı yapılmamış kentsel dönüşümle alakalı tabi ki belediyelerin çalışmaları vardır, projeleri vardır. Başlanmamış anlamında söylemek istemiyorum ama caddenin alt tarafı 5 kat, yukarısı 2 kat. Bunların elden geçip hakkaniyetli bir şekilde zemin etüdüne uygunsa çalışma yapılması lazım. Kat artırımı isteyen vatandaşlar çok fazla.

“ALINMASI GEREKEN HİZMET NE İSE SONUNA KADAR UĞRAŞIRIZ”

Merkezi iktidarla yerel iktidar uyumlu olmak zorunda değil. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin burada bir şehriysek tabi ki destek gelmek zorunda. Hükümetle aynı olup olmamak bir şeyi değiştirmiyor bence. Değiştirmemesi de gerekiyor. Ama maalesef böyle bir yaklaşımla yönetiliyoruz. Bendense her şey serbest. Benden değilse sana bir şey yok. Bunlar hoş şeyler değil. Biz Demokrat Parti olarak hükümet kanadından alınması gereken bir şey varsa alırız. Biz bu devletin vatandaşı olarak burada alınması gereken hizmet ne ise sonuna kadar uğraşırız. 

“GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMİYOR”

Emek Mahallesine lise açıklaması yapılıyor. Anlam veremiyorum. Bu süreçte mi onaylandı burası? Yıllardır sürüncemede. Mevcut okullar yıkıldı depreme dayanıklı değil diye. Hala boş duruyor. Buralar neden revize edilip hizmete sunulmayıp da mevcut lise olmayan yerleri göz boyamak için biz buraya lise getiriyoruz diyorlar. Belediye mi yapıyor liseyi? Görünen köy kılavuz istemiyor aslında. Ben vatandaşlarımızın taktirine bırakıyorum. 

“RAHATSIZLIK VERİYORUZ GALİBA”

Bizim afişlerimiz kesiliyor. Diğer adaylardan ziyade. Rahatsızlık veriyoruz galiba. Bu konuda biraz daha anlayışlı olmak gerekiyor. Toplumun içinde yaşıyoruz. Vatandaşa kendinizi anlattıktan sonra afişe bir işimiz yok. O kadar gerek yok bunlara aslında ama bu bir sektör olmuş. 

“İNSANLAR SOSYAL YARDIMA MUHTAÇ EDİLMİŞ”

Gittiğimiz yerde bize yarım paketi ya da ne verirsiniz gibi isteklerde bulunuyorlar. Buna mahkum edilmiş alıştırılmış insanlar. Belediyelerin görevi asfalt çalışmaları, çevre düzenlemeleri, parklar yapmak gibi durumlarken şimdi çok değişti. Neredeyse hastane kurup tedavi etme noktasına gelmiş durumumuz oluştu. Sosyal yardımları devlet yapar. Belediye de bu adresleri tespit edip bu kişilere ulaştırır yardımları.

“BÜYÜKŞEHİRDE AYŞE ÜNLÜCE’Yİ DESTEKLİYORUZ”

Bize neden çıktınız diyenler var. Biz de varız demek istedik. Büyükşehirde aday çıkarmadık. Büyükşehirde Ayşe Hanım’ı destekliyoruz. Genel merkezimizin de kararı bu şekilde. Ayşe Hanım’ı destekliyoruz. Odunpazarı’nda da Tepebaşı’nda da varız diyoruz. Biz sahalardayız günlerdir. Kendimizi anlatıyoruz. Eleştirilere cevap veriyoruz. 

“VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ”

Başkanlıktan ziyade halkın içinden birisiyim. Amacım bu. Sokakta çalışan arkadaşımın elinden alıp da o işi yapabilmek, yardım edebilmek. Sahada çalışmak. Vatandaşlarımızın yanında olmak. Her konuyu birileri şikâyet etmeden bizim görmemiz. Ben hizmet etmek için geliyorum. Halkın içinden birisi olarak geliyoruz. 

“KENAR MAHALLELERDE DERSHANE KURMAMIZ GEREKİYOR”

Bizim öncelikle kenar mahallelerde dershane kurmamız gerekiyor. Dershane kurup ilköğretim ortaokul burada kardeşlerimize eğitim verip, eğitim düzeyini yükseltmeliyiz. En önemli proje bu olması lazım. Gücü olmayan insanlar kurslara gönderemiyor çocuklarını. Dershaneler kurup vatandaşlarımıza destek olmak istiyoruz. Bir sürü atanamayan öğretmen kardeşimiz var. Onlara da istihdam sağlamış oluruz. Çocuklarımıza da hizmet vermiş olacağız. Bizim eksiğimiz eğitim.” 

Kaynak: Meltem Karakaş