Doların 33 TL seviyesini aşmasıyla birlikte Ekonomist Evren Devrim Zelyut, dolarda süper döngünün başladığını açıkladı.

Zelyut, 2023'te başlayan döngünün 2027'ye kadar devam edeceğini ve doların sırasıyla 43 TL, 53 TL ve 63 TL seviyelerine ulaşacağını öngördü.

Bu sürecin ağır enflasyon ve fakirlik getireceğini belirten Zelyut, AKP'nin ekonomik politikalarının yanlış olduğunu ve bu bedelin vatandaş tarafından ödendiğini ifade etti. Yüksek faiz politikalarının bu artışı körüklediğini ekledi.


SÜPER DÖNGÜ NE DEMEK?

Evren Devrim Zelyut "Enflasyon ve fakirlik hayırlı olsun" dedi.

Zelyurt süper döngüyü şöyle anlattı:

“2023 yılında dolarda süper döngüye girdik. 2024 sonlarında 2025 başlarında 43 TL’ye doğru 2026 yılının başı gibi 53 TL’yi 2027 yılında ise 63 TL’ye gelecek. Yılda 10 liralık süper döngü artışlarına girdik. 

Cephane yok, koruyucu tamponlar tüketildi, dışa bağlı ithal ederek üreten ve rezervlerini bitiren, tasarruf yapamayan, reformlarla uğraşmayıp problemleri çözmek yerine faiz artırımları ile yanından dolaşmaya çalışan bir ekonomik modelde faiz ödemelerinin bütçe açıkları ve pahalı olarak kuru yukarı çıkartarak bu iş 2027 yılına kadar gidecek.

Doların 43,53,63 TL hareketi 3 yıl daha ağır bir enflasyon ve ağır fakirliği sadece vatandaşın üstüne yükleyecek. Yüksek faize gelen abiler bavullarını toplamaya başladı. 

Kurun sabitliğinden faydalanıp çarpıp gitmek isteyenler bavullarını toplamaya başladı. Kur 33 liraya vurdukça; içlerindeki korku 'Ya dolar sert yükselirse ben boşa gelirsem' korkusu ortaya çıkmaya başladı. Zarar etmek istemiyorlar. Gözlerini bavullarına diktiler. Enflasyon ve fakirlik hayırlı olsun" İfadelerini kullandı.


KURDA YATAY SEYİR

Türkiye'de son yıllarda döviz tarafında yaşanan yükselişler kanıksanırken, 31 Mart seçimlerinin ardından dolar kurunda uzun süreli bir yatay seyir başlamıştı.

Yaklaşık iki aydır 32 lira bandına sıkıştırılan dolar kuru, aynı zamanda bu süreçte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) net döviz pozisyonunu iyileştirmeye yönelik yapmış olduğu döviz alımları ile desteklendi.

Nisan ayı itibarıyla dolar tarafında beklenen ataklar yaşanmazken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz hafta yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi raporu ile dolar kuruna ilişkin beklentilerinde değişikliğe gitti.

Merkez Bankası, yılın ilk aylarında 31 Aralık 2024 tarihi itibarıyla görülmesi beklenen dolar kuru için 40 lirayı işaret ederken, dolar kurundaki artışın durmasının ardından bu tahmin geçtiğimiz ay 38.5 bu ay ise 37.74 TL'ye düşürüldü.

Haziran ayının son günü itibarıyla görülmesi beklenen dolar kuruna ilişkin 32,6376 TL seviyesi belirtildi.


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: Haber Merkezi