Doların 50 TL'yi aşma ihtimali üzerine uzmanların endişeleri artıyor. İthal girdi maliyetlerindeki artışın enflasyonu tetikleyebileceği ve bunun da her ürün ve hizmete zam olarak yansıyabileceği belirtiliyor.

Bu durumda, en çok etkilenecek olanın vatandaşların alım gücü olacağı vurgulanıyor. Doların bu seviyeye çıkıp çıkmayacağı ise halen belirsizliğini koruyor, ancak piyasalarda büyük bir belirsizlik hakim.


DOLARDA TARİHİ ARTIŞ OLABİLİR!

Dolar için tarihi bir yükseliş beklentisi var. Özellikle yaz sezonunda turistlerin ülkeye gelişi ile ekonomik denge korunurken, turizm sezonunun sona ermesinin Türk Lirası üzerinde baskı oluşturabileceği ve dolara yarayabileceği öngörülüyor.

Ayrıca, enflasyon oranlarındaki artışın da doları aşağı çekebileceği belirtiliyor. Uzmanların değerlendirmelerine göre, Ekim ayında faiz indirim baskısının artması beklenirken, bu durumun dolar kurunda düşüşe yol açabileceği ve kurun 50 TL'ye kadar çıkabileceği ifade ediliyor.


DOLAR 50 LİRAYI MI GÖRECEK?

Doların 50 TL'yi aşabileceği ihtimali üzerine uzmanların endişeleri artıyor. İthal girdi maliyetlerindeki artışın enflasyonu tetikleyebileceği ve bunun da her ürün ve hizmete zam olarak yansıyabileceği belirtildi. Bu durumda, en çok etkilenecek olanın vatandaşların alım gücü olacağı vurgulandı.

Doların 50 TL seviyesine çıkıp çıkmayacağı ise halen belirsizliğini koruyor.


DÖVİZ KURUNDA SON DURUM

ABD Doları
Alış: 32,29 TL
Satış: 32,30 TL

EURO
Alış: 34,84 TL
Satış: 34,87 TL

STERLİN
Alış: 40,27 TL
Satış: 41,06 TL


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: Haber Merkezi