Ekonomistler, Türkiye'de doların enflasyon oranında artırılması gerektiğini belirtiyor. Doları 20 TL'ye düşürmenin, Türkiye'de 300 TL'ye mal olan bir yemeği Yunanistan'da 150 TL'ye indireceği ve bunun ekonomiyi sarsacağı ifade ediliyor.

ABD'nin enflasyonunun eksildiği, Türkiye'nin enflasyonu kadar doların arttırılması gerektiği vurgulanıyor. 

Ekol TV'de yayınlanan "Paranın Yönü" programında konuşan Mert Başaran, "Şu anda ne domates ne soğan, maalesef en ucuz şey dolar! Doların uzun vadede bu kadar enflasyon altında kalması, Türkiye'nin genel fiyat seviyelerinin artmasına ve ekonomik dengelerin bozulmasına yol açabilir" uyarısında bulundu.


ANİ PATLAMALAR OLABİLİR!

Başaran, dolar kurunun neden artması gerektiğini ilkokul seviyesinde bile anlaşılabilir örneklerle açıkladı:

"Enflasyon varsa sorun yok ancak enflasyon olduğu yerde doların yavaşça değer kazanması normaldir, çünkü değerini koruması gerekiyor. Şimdi bunu yapmazsak ne olur? 

Anlatayım... Faizler yüksek olduğunda dolar burada durmaya başladı ve sıkıştı. Bu sıkışmalar iyi bir sonuç doğurmaz, aksine problemlere yol açabilir. Allah korusun, bir doğal afet gibi düşünün, dere yatağına ev yapmak gibi düşünün. 

1994 krizinde de aynı şey oldu. Bir gün faizler düşürüldüğünde, dolar aniden yükseldi ve insanlar panikledi. Şu anda doların enflasyon kadar yavaşça artmasına izin vermek gerekiyor ki ani patlamalar olmasın.


BU YAPILAN EKONOMİYİ SARSAR!

Vatandaşlar bunu anlamalı, esprili bir şekilde ifade etmek gerekirse; eşiniz sizi kızdırmış ve birkaç gün hiç ses çıkarmamış, sonunda patlarsınız üzülürsünüz. Bu durumu önlemek için tepkinizi göstermek gerekir ki enerji birikmesin. 

Şu anda dolar da enerji biriktiriyoruz. Bu enerji birikimi sıkıntı yaratabilir. Dolayısıyla doların enflasyon oranında yavaş yavaş artması gerekiyor. Şu anda bir yılda TL bazında yüzde 40 artan dolar, dolar tutanların parasının yüzde 35-40'ını kaybetmesi anlamına geliyor.

Çünkü şu anda en kötü enflasyon yüzde 70. Resmi verilere göre yüzde 65-70 enflasyon var. Dolayısıyla dolar yüzde 40 arttığında, doları tutanlar yüzde 35 oranında değer kaybediyor. 

Bu doları tutan vatandaşlar için kötü bir durum ancak 'Dolar yerine TL tutsunlar' demek de daha büyük bir sorun yaratır. Türkiye dolar bazında pahalı kalır ve bu durumda Dubai veya ABD gibi ülkeler daha ucuz olur ve yatırımcılar oralara gider. Sanayici daha ucuz olduğu için yatırım yapar. İnsanlar yemek yemek ve tatil yapmak için Yunanistan'a gider.


TÜRKİYE'NİN ENFLASYONU KADAR DOLAR KURUNU ARTTIRMAK GEREKLİ

Şimdi doları 20 TL'ye düşürseniz bile, Türkiye'de 300 TL'ye yiyeceğiniz yemek Yunanistan'da 150 TL'ye düşer. Bu da ekonomiyi sarsar. Bazı insanlar bunu anlamıyor. 

Doları enflasyonun altında tutarsanız, suni bir refah yaratırsınız ve sonra patlamayla ciddi sorunlar yaşarsınız. ABD'nin enflasyonu eksiliyor ve Türkiye'nin enflasyonu kadar doları arttırmak gerekir. Bu durumda dolar bizi endişelendiriyor."


Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Kaynak: Ekol TV