İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türk vatandaşı olan Suriyelilerin sayısını açıkladı İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Türk vatandaşı olan Suriyelilerin sayısını açıkladı

Hacizli araçların ihale sürecinin duyurulmasının ardından, potansiyel araç alıcıları detaylı araştırmalara başladı. İhale koşulları ve araçların durumu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin sayısı hızla artıyor.

Yedieminlerde toplamda 1.5 milyon araç bulunurken, bunlardan 700 bininin hacizli olduğu için ihale sürecini beklemekteydi. Trafik dışında başka sebeplerle geri alınan 800 bin araç için ise Tüm Yediemin Otoparkı Derneği Genel Sekreteri Onur Özdemir, belirli bir süre içinde bu araçların milli ekonomiye kazandırılması önerisinde bulundu.

Gündemde olan 700 bin hacizli aracı kapsayan düzenleme hakkında daha fazla detay belirginleşirken, araçların satışına yönelik tebliğ, 18 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlanmış ve bu yeni uygulamanın 1 Kasım tarihinde yürürlüğe girmesi planlanmıştı.

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bu uygulamaya dair Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan önemli bir açıklama yapılmıştı. Açıklamasında hacizli mallara ilişkin detayları paylaşan Bakan Tunç, "Hacizli malların yedieminlerde çürümesinin önüne geçecek uygulamayı 1 Kasım'da başlatıyoruz" demişti.


YILBAŞINDAN SONRA SATIŞ OLACAK

Bu çerçevede, haciz kararı kaldırılmış olan ve yasal istisnalar dışında hala yedieminlerde korunan mallar, öncelikle mal sahibi olan borçlu tarafından alınabilecek. Ayrıca, ihaleye sunulacak olan 700 bin aracın, ekspertiz ve bilirkişi raporlarının tamamlanmasının ardından yılbaşından itibaren satışa sunulması öngörülüyor.

Haciz nedeniyle ihaleye sunulacak olan yaklaşık 700 bin araç, yediemin otoparklarında bulunan 1.5 milyon araçtan sadece bir kısmını temsil ediyor. Diğer araçlar ise yıllardır sahiplerini bekliyor.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi