DEVA’nın Büyükşehir Adayı belli oldu DEVA’nın Büyükşehir Adayı belli oldu

DEVA Partisi Eskişehir İl Başkanı Av. Resul Ertürk sosyal medya hesabından iki merkez ilçe adayını daha duyurdu. Buna göre Deva Partisi Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Mustafa Özkarayanık olurken Deva Partisi Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Mimar Yunus Korkmaz oldu.

İl Başkanı Av. Resul Ertürk, “Deva Partisi, Türkiye’de ve özellikle Eskişehir’de yeni nesil siyasetin temsilcisidir. Biz de seçim sürecine genç bir kadroyla giriyoruz. Gençlerin sesi olacağımıza inanıyoruz.  Bu anlamda genç, dinamik, kariyerli adaylar ile seçim çalışmalarımızı yürüteceğiz. Tüm inancımla, Eskişehir’de Çelik Erimez’in, Odunpazarı’nda Yunus Korkmaz’ın, Tepebaşı’nda Mustafa Karayanık’ın,  çok başarılı olacağına inanıyorum. Çıktıkları bu yolda her daim yanlarında olmakla beraber kendilerine başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu. Ertürk yakın bir zamanda da başkan adaylarının lansman toplantısını yapacaklarını söyledi.

Mimar Yunus Korkmaz kimdir?

1992 doğumlu genç mimar Yunus KORKMAZ 2016 yılından itibaren Eskişehir’de Mimarlık ve Proje müdürlüğü yapmaktadır.  Ağırlıklı olarak kentsel dönüşüm ve ekolojik yapı sektöründe çalışmalar yapan Yunus KORKMAZ’ın aynı zamanda şehir planlama ve kent dokusu dallarında da çalışmaları mevcuttur. 2019 yılında Akustik Uzmanlık sertifikasını alan KORKMAZ Eskişehir genelinde yüzden fazla binanın akustik projesinde imzası bulunmaktadır. Çeşitli kamu yapı inşaatlarında Proje Müdürlüğü sorumluluğunu devam ettirmektedir.  Odunpazarı ilçesinde bir çok yapı projesinde müellif olan KORKMAZ ekolojik ve depreme dirençli yapıların tasarımıyla ön plana çıkmaktadır.

Daha önce Deva Partisi Eskişehir İl Başkan Yardımcılığı yapan Yunus KORKMAZ, siyasi kariyerine Deva Partisinde başlamıştır.  Kendisi her zaman partiyi sahiplenen ve benimseyen kararlı bir duruş sergilemektedir.

Çeşitli sivil toplum hareketlerine destek olan KORKMAZ, ağırlıklı olarak gençlik çalışmalarında yürütücülük ve sponsorluklar yapmaktadır. Mimarlar Odası Üyesi KORKMAZ, meslek odasının kent projelerine ve çözümlerine katkılar sunmaktadır. 2014 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığının  İstanbul’da düzenlediği Genç Türkiye Zirvesinde Bölge temsilcisi olarak görev almış  ve aktif üyeliği devam etmektedir. Eskişehir’in Genç Yüzleri programının üyelerinden biridir. 2024 yerel seçimlerinde partisi tarafından  Deva Partisi Odunpazarı Belediye Başkanlığına aday gösterilmiştir.

Mimarlık, Yapı, Hizmet ve Gıda sektörlerinde hizmet veren firmalarda yönetim kurulu başkanlığı görevlerinde de bulunan KORKMAZ genç yaşına rağmen ciddi bir tecrübeye sahiptir.

İş İnsanı Mustafa Özkarayanık kimdir?

1977 yılında Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Sivrihisar'da tamamladı. 1990 yılında Çankırı Astsubay Hazırlama Okulu ve 1995 yılında Tuzla Piyade Okulundan Piyade Astsubay olarak mezun oldu. Sırasıyla. Kırklareli- Şırnak-Bursa-Iğdır -Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görev yaptı ve son olarak İskenderun'dan 2016 yılında kendi isteğiyle emekli oldu. Türk Silahlı Kuvvetlerinde sırasıyla Takım Komutanlığı İdari İşler Astsubaylığı kantin ve sosyal hizmetler; Harekât ve Eğitim Astsubaylığı, Emir Astsubaylığı görevlerinde bulundu. 97 adet takdir belgesi, Genelkurmay Başkanı’ndan almış olduğu 2 ödül ve İdari Harekât Şerit Rozet ile mesleğini fedakarlıkla icra etti. Anadolu üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümünden 2011 yılında, İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünden 2022’de mezun oldu. İşletmecilik ve Sigorta Danışmanlığı yapmaktadır. 2022 yılı Temmuz ayında DEVA Partisi ile tanıştı, 2023 yılı Ekim ayına kadar İl Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü. 2023 yılı Ekim Ayından bu yana Tepebaşı İlçe Başkanlığı görevini yürütmekteydi. Evli ve İki çocuk babasıdır.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi