Erdoğan'dan Miçotakis'e Hamas yanıtı: "Terör değil direniş hareketi" Erdoğan'dan Miçotakis'e Hamas yanıtı: "Terör değil direniş hareketi"

30 Ekim 2020'de İzmir'in Sığacık Mahallesi'nde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanan tsunami ve riskler hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ahmet Ercan, olayın boyutlarına dikkat çekti. Tsunami sonrasında bir kişinin hayatını kaybettiğini belirten Ercan, "Bu olay daha büyük bir felakete yol açabilirdi. Gelecekte daha büyük bir deprem olabilir. Resmi olarak 6.6 olarak kaydedilse de, gerçek büyüklüğü 7'dir. Bu nedenle, önlem almak ve hazırlıklı olmak önemlidir." şeklinde konuştu.

"7.3 dolayında deprem olabilir"

Doğanın bir kuralı olduğuna dikkat çeken Ercan,"Bir yerde bir doğa olayı olmuşsa, bir deprem ya da bir süpürtü dalgası gelmişse, gelecekte en az o büyüklükte bir daha olur. Yani bu gördüğünüz belki hayatınız boyunca yaşadığınız ilk süpürtü dalgası olabilir. Ama bundan sonra da sürekli olacak çünkü milyonlarca yıldır bunlar hep oluyor. 'Burada olabilecek en büyük deprem nedir?' derseniz, 7.3 dolayında bir deprem olabilir. İlle de Sisam'da olacak depremde mi korkacağız? Hayır. Girit, Rodos, İkaria ya da Sakız Adası'nda olabilecek bir depremin oluşturabileceği bir süpürtü dalgası aynı şekilde etkileyecektir." dedi.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi