Artık sadece maaş vermeyecek: SGK'dan emekliler için yeni karar Artık sadece maaş vermeyecek: SGK'dan emekliler için yeni karar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık 3 saat sürdü.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öne çıkan mesajları şunlar oldu:

Gençler için çalışmalar

"Gençlerimiz için koşturmaya devam ediyoruz. Komşulardan hükümet ve devlet başkanlarını ülkemizde ağırladık. Kuveyt Emiri ile ilişkilerimizin 60. yılını anlamıyla yaşadık. İşbirliğimizi bir adım öteye taşıdık. Ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarmak istiyoruz."

Yeni anayasa mesajı

Erdoğan, Türkiye'nin yeni ve sivil bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu belirtti:

"Türk demokrasisi, yeni ve sivil bir anayasayı ülkemize kazandırarak darbe geleneği ile hesaplaşmasını tamamlamalıdır. Mevcut anayasanın yeni Türkiye'yi taşıması mümkün değil. 85 milyon olarak yeni yüzyılda, yeni anayasa ülküsünü gerçeğe dönüştürmemiz gerektiğine inanıyorum. Yamalı bohçaya dönüşen 82 Anayasasıyla ağır aksak bugünlere gelebildik. Yeni bir anayasaya ihtiyaç var."

"İHA'ların önemi bir kez daha ortaya çıktı"

İran Cumhurbaşkanı ve heyetinin vefat ettiği helikopter kazasında İHA'ların öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"İran Cumhurbaşkanı ve heyetinin vefat ettiği helikopter kazasında İHA'ların önemi bir kez daha ortaya çıktı. AKINCI TİHA, arama kurtarma çalışmalarında aktif rol üstlendi. Bayraktar Akıncı İHA, zorlu hava şartlarına rağmen bölgede 7,5 saat arama tarama faaliyeti yaparak toplam 2100 kilometrelik uçuş gerçekleştirdi. Savunma sanayimizin ülkemizdeki belli çevreler tarafından sık sık hedefe konulduğunu biliyoruz. Savunma şirketlerine ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum."

"Türkiye uzatılan hiçbir eli havada bırakmaz"

Erdoğan, Yunanistan ile temasların artmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, şu sözleri kaydetti:

"Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in ülkemize yaptığı ziyaret, ilişkilerimizde yeni bir sayfa açma irademizin göstergesi oldu. Komşuluk hukuku çerçevesinde Yunanistan ile temaslarımızın artmasından memnunuz. Ortak menfaatlerimizin olduğu unsurlarda uzlaşma zemini aramaktan imtina etmeyeceğiz. Sayın Miçotakis'in de bizimle aynı hissiyatı paylaştığını görüyoruz. Süreci kararlılıkla ilerleteceğiz. Bu, bölgemizdeki diğer ülkeler için de örnek teşkil etmelidir. Türkiye, uzatılan hiçbir eli havada bırakmaz. Çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur."

Erdoğan ayrıca Gürcistan ile ilişkilerde de önemli adımlar attıklarını belirtti:

"Gürcistan'la iş birliğimizi geliştirme irademizi, sayın Başbakan ve heyetinin ziyaretinde bir kez daha ortaya koyduk. Organize suç şebekeleri ve FETÖ ile mücadelede Gürcistan'ın bundan sonra daha fazla desteğini görüyoruz."

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi