Emin Yılmaz'a göre, bu yeni düzenlemelerin büyük ihtimalle bu yıl sonuna kadar kademeli olarak hayata geçirilmesi planlanıyor. Böylece 16 milyon emeklinin faydalanması hedefleniyor.


ÖNEMLİ AÇIKLAMA...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekliler için yeni destek mesajı verdi. Bakan Işıkhan, "Artık SGK'yı sosyal açıdan da emeklilerimize hizmet verecek, gerçek anlamda emeklilerimizi SGK'ya paydaş yapacak, sosyal yönü olan bir kurum haline dönüştürüyoruz" dedi. 

Emekliler için yeni adımlar atıldı, yeni destekler açıklandı. CNN TÜRK'e konuşan SGK Uzmanı Emin Yılmaz, "Emeklilerimizin özellikle 10 bin TL ve altı maaş aldığından kaynaklı ve de tüm emeklileri kapsayacak şekilde buradaki ekonomilerini artırmak amaçlı bazı projeler yürütülüyor" dedi.

Peki, emeklilere yönelik yeni çalışmalar neler? Emin Yılmaz, "Tüm illerde bulunan misafirhaneler, öğretmenevleri, sosyal tesisler yüzde 15 indirimli olarak emeklilerimizin hizmetine açılacak. 

Pttcell vasıtasıyla özel indirimler, PTT Kargo'da özel indirimler, devlet demiryolları vasıtasıyla ana hat yani bütün tren seferlerinde yüzde 10'a varan indirim olacak. Fatura ödemede yerli kartımız Troy kart üzerinden ekstra indirimler olacak" diye konuştu.


HEDEF YIL SONU?

Bu süreç ne zaman hayata geçecek? Emin Yılmaz, "Büyük ihtimalle bu yıl sonuna kadar kademeli olarak duyuruluyor. Kademeli olarak da bunların hepsinde 16 milyon emeklimizin faydalanacağını söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Peki, emeklilere yönelik farklı çalışmalar da yapılacak mı? Emin Yılmaz, "Özellikle telefonla emeklilerin ihtiyaçlarıyla alakalı SGK'da çeşitli birimler oluşturulacak. Şu anda ALO 170 sayesinde bir hizmet veriliyor, bu geliştirilebilir. SGK'da emekli hizmet masaları oluşturulacak" vurgusu yaptı.

Kaynak: CNN Türk