Serkan Ortatepe, yayınladığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Buğday alım fiyatları nihayet açıklandı. Ülkemizde Nisan ayından beri hasat edilen buğdayın alım fiyatı Haziran ayının ilk haftasında açıklanmış oldu. Son yıllarda çok yüksek ihtimalle hububat alım fiyatları Cumhurbaşkanı tarafından açıklanırdı. Ancak 2024 yılı alım fiyatı bu şekilde olmadı. Basın bülteni ile sessiz bir şekilde ilan edildi. Bu açıklama biçimi bile ne kadar düşük bir rakam verdiklerini gösteriyor. Makarnalık buğdayın kilogramı 9 liradan 10 liraya yükseltildi. Hepi topu 1 liralık bir zam verildi. Ekmeklik buğday 8 lira 25 kuruştan 9 lira 50 kuruşa yükseldi. Arpa 7 liradan 7 lira 25 kuruşa yükseltildi. Makarnalık buğdaya yüzde 11 oranında zam gelirken ekmeklik buğdaya yüzde 12 oranında zam geldi. Arpa fiyatlarına ise sadece yüzde 3,6 oranında zam verildi. Bu oranlar neye göre belirlendi? Kimsenin inanmadığı TÜİK bile yıllık enflasyon 75 derken, hububata verilen zam oranları vicdana sığar mı? Çiftçinin giderleri son bir yılda ikiye katlanmışken verilen bu alım fiyatları 'siz üretmeyin' demekten başka bir şey değil. Açıklanan alım fiyatları aşırı derecede düşük kalmıştır. Hububat üreticisini çok zor günler bekliyor. Uygulanan politika oldukça can yakıcı.

Buğdayda kilogramda 1 lira 75 kuruş, arpada da 75 kuruşluk destek verilecekmiş. Bu destek ödemeleri de 1 yıl sonra çiftçinin eline geçiyor. Bu sebeple bu destek ödemelerinin de çiftçiye pek fazla katkısı yok. Çiftçiler ne dese haklıdır. Bu destekleme ücretleri ürün çiftçiden alınırken direkt olarak ödenmelidir.

Üretimde ciddi bir azalma olabilir. Geçen sene 22 milyon ton civarında bir üretim vardı. 2024 yılında bu rakam düşebilir. Buğday ekim oranları daha da azalabilir. Eskişehir’de 1 ekmek 10 lira. Bu da gösteriyor ki çiftçiler bu yıl 1 kilogram ekmeklik buğday satarak 1 ekmek alamayacak. Çiftçiye bir kez daha ciddi bir darbe vurulmuştur."

Kaynak: Fadime N. Yıldırım Soytürk