Seçim öncesi erken emeklilik haberi: Kaçıranlar bin pişman olacak Seçim öncesi erken emeklilik haberi: Kaçıranlar bin pişman olacak

Eskişehir Net ekibi, 10 adaylı seçim yarışının yaşandığı İnönü’de seçimin nabzını tuttu. 

CHP’nin İnönü Belediye Başkan Adayı Balkan Aktaş, Eskişehir Net’ten Cihan Yıldırım’ın sorularını yanıtladı. Aktaş, İnönü Belediyesi’nde 18 yıl fen işlerinde memurluk yaptığını ve 7 yıldır da Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ESKİ’de İnönü Koordinatörü olarak görev aldığını anlattı. Belediyecilikte 25 yıllık bir tecrübeye sahip olduğunu aktaran Aktaş, ‘bu işi benden daha iyi kimse yapamaz’ mesajını verdi. 

“Kendimizi İnönü’ye adadık” diyen Aktaş, şunları söyledi: “İnönü’de son nüfus sayımını ben yaptım. Son numaratajı ben verdim. Deprem haritasını çıkardım. Hane hane herkesi bilir ve tanırım. Belediyeciliğin bir okulu yok. Belediyecilik usta çırak ilişkisiyle öğreniliyor. Burada önemli olan yöre halkını iyi tanımaktır. Belediyecilik tecrübeyle kazanılır. Diğer arkadaşlar belki kendi branşlarında başarılıdır ama belediyeci değiller. 25 yıldır ehliyetim var. Tecrübeyle araba sürüyorum.” 


“İLÇEDE KİRALIK KONUT YOK”

İnönü’de konut sıkıntısı yaşandığını ve bu yüzden ilçenin Eskişehir’e ve Bozüyük’e göç verdiğini anlatan Aktaş, “İnönü’de yaşayan ailelerimiz çocuklarının eğitimi için Eskişehir ya da Bozüyük’e gidiyor. İlçede bir tane kiralık daire yok. İnönülü olup dışarıya göç verdiğimiz çok sayıda genç nüfusumuz var. Yerel yönetim konut sıkıntısını çözecek müttehitlerin önünü açmıyor. Müttehitlere ceza kesiyor, çalışmasını engel oluyor. Mevcut Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, ‘TOKİ’yi yapacağım’ diye diğer arkadaşlara yardımcı olmuyor. TOKİ’nin İnönü’de konut yapması çok önemli. Ancak TOKİ için tahsis edilen alanda yanlışlık var. Bir teknik eleman olarak ‘inşallah yapılamaz’ diyorum. Çünkü yapmayı düşündükleri alan, Dodurga Barajı sel yatağı üzerinde bulunuyor. Zemin açısından sıkıntılıları var” ifadelerini kullandı.  

“SEÇİMİN KADERİNİ İKİ MAHALLE BELİRLEYECEK”

İnönü’de seçimin kaderini İsmet Paşa ve Oklubalı mahallerinin belirleyeceğine işaret eden Aktaş, “İlçe nüfusumuz kırsal mahallelerle birlikte 6 bin 200. 5 bin 200 seçmen sayımız var. Oklubalı, AK Parti’nin kalesi olarak görünüyor. Ancak bu durum genel seçim için geçerli. 862 seçmeni var. İsmet Paşa Mahallemizde bin 98 seçmenimiz var. 2 binin üzerinde oyu alan seçimi alır” diye konuştu.  

İNÖNÜ’YE NE VAAT EDİYOR?

Balkan Aktaş’ın, İnönü’ye vaatleri ise şöyle; İnönü’de konut problemlerini hızla çözeceğiz. Düğün salonu ve motel yapacağız. Küçük sanayi sitesi, mahalle bağlantı yollarını beton yol, mahallelere köy konağı yapacağız. Çiftçilerimizin en büyük problemi olan arazi yollarını iyileştireceğiz. Kapalı sulama sistemini destekleyeceğiz. Çiftçilerimizle birlikte bilim ve tarımı buluşturup verimliliği artıracağız. Belediyemize ait olan tarlarımıza tohumluk ürün ekerek çiftçilerimize tohum desteğinde bulunacağız. Çiftçilerimize mazot ve gübre desteğinde bulunacağız. Belediyemize drone ilaçlama makinesi kazandıracağız. Hayvancılıkla uğraşan çiftçimize fenni ve kaba yem desteğinde bulunacağız. Hükümet ve Büyükşehir Belediyesi tarafından halkımıza sunulan desteklerden İnönülü vatandaşlarımızın faydalanmasını sağlayacağız. İlçe merkezi ve Oklubalı mahallemizde bulunan futbol sahalarını TFF standartlarına getireceğiz. Spor kompleksinin üzerini kapatacağız. Belediye bünyemizde sağlık hizmetleri birimi oluşturacağız. Yine belediye bünyemize hasta nakil aracı kazandıracağız. İlçemizde yaşayan yaşlılarımıza ve yardıma muhtaçlar için evde bakım hizmeti sunacağız. İlçemizde sadece kadın vatandaşlarımızın faydalanabileceği yer tesis edeceğiz. İlçemiz içerisinde kadın ve çocuklar için hayat boyu eğitim kursları açacağız. Yöresel ürünlerin satışı için tesis sağlayacağız. Şehrimize ziyaret düzenleyen turizm şirketleri ile anlaşarak ilçemizi cazip hale getireceğiz. İki ve altı yaş arası çocuklarımıza kreş açacağız. Gençlik merkezi kuracağız.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak