Enerji alanında düzenlemeler içeren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kanuna göre, Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) koduna göre raporlama zorunluluğu sadece 'IV. Grup' maden işletme ruhsatları açısından devam edecek. Böylece bunun haricindeki maden grupları açısından bu zorunluluk ve mevcut taksir yaptırımı kaldırılıyor. Düzenleme 28 Şubat 2024 tarihinden geçerli olacak.

Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine red oyu verdiklerini belirten CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, "AKP'li milletvekillerinin imzasıyla Meclis Genel Kurulu'nda görüşülerek yasalaşan Kanun Teklifine "ret" oyu kullandık. İliç’te 7 maden emekçimiz hala "liç yığını" altındayken, maden şirketi yeni işçi alımı ilanı verirken AKP de Meclis'te yasa çıkarıyor.

Eskişehir de dahil olmak üzere, ülkemizin birçok bölgesinde yeni İliç'lere yol açacak vahşi ve sömürge madencilik faaliyetlerine karşı suyumuzu, toprağımızı, ormanımızı, doğayı ve yaşamı savunmaya devam edeceğiz." dedi.

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi