Altın yatırımcısını korkutan haber: Selçuk Geçer ilk kez bunları söyledi Altın yatırımcısını korkutan haber: Selçuk Geçer ilk kez bunları söyledi

Odunpazarı Belediyesi Mayıs ayı 10’uncu birleşim 1’inci oturum meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Odunpazarı Belediyesi’nin 2023 yılı mali yılı bütçe kesin hesabı ve taşınır kesin hesabı görüşüldü. 2023 yılı mali yılı bütçe kesin hesabı ve taşınır kesin hesabı, AK Partili meclis üyelerinin ret oyu vermesi nedeniyle oy çokluğuyla kabul edildi.

AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİ RET OYU VERDİ

Odunpazarı Belediyesi’nin 2023 yılı mali yılı bütçe kesin hesabı ve taşınır kesin hesabı maddesine karşı oy gerekçelerini okuyan AK Parti Meclis Üyesi Özlem Ünalır, “Belediyenin 2023 yılı gider bütçesi 1 milyar 300 milyon TL olarak tahmin edilmiş 1 milyar 137 milyon 555 bin TL olarak gerçekleşmiş gerçekleşme oranı yüzde 87,51’dir. Gelir bütçesi 1 milyar 100 milyon TL olarak tahmin edilmiş 1 milyar 62 milyon 128 bin TL olarak gerçekleşmiş gerçekleşme oranı yüzde 96,56 olduğu görülmüştür. Hedeflenen gelir elde edilmiş, beklenen gider ise yapılmamıştır” dedi. Ünalır, özel kalem müdürlüğü, basın halkla ilişkiler müdürlüğü, mali hizmetler müdürlüğü gibi bazı müdürlüklerden de örnekler verdi.

“İNSANLAR ARTIK GEÇİNEMİYOR”

AK Partili meclis üyelerine yanıt veren CHP Grup Başkanvekili Emre Genç, “Türkiye’deki ekonomik koşul o kadar kötüye gidiyor ki nasıl tahmin edebileceğimiz, ekonomi biliminin kriterlerini ortaya koyamıyoruz. Demişlerdi hayali bir bütçe yapıyorsunuz diye söylemişlerdi. Hayali bir bütçe yapmıyoruz. 2022 yılında biz bu bütçeyi hazırladığımız zaman dolar 16 liraydı. Türkiye’de enflasyon TÜİK’e göre yüzde 60’tı ama ENAG rakamlarına göre yüzde 136 enflasyon vardı. Şu anda dolar, akaryakıt ve diğer kalemlere gelen zamlar yüzde 200’leri geçmekte. İnsanlar artık geçinemiyor. Ekonomik sıkıntı içinde. Tabi ki sadece şahıslar değil belediyeler de sıkıntı içinde. Bu ortamda bütçeyi yapmışız” diye konuştu.

“ARAÇLARDA 252 MİLYON LİRA TASARRUF YAPTIK”

Araçlarda 252 milyon lira tasarruf ettiklerini söyleyen Genç, “Şu anda gerçekleşme oranlarına baktığımız zaman giderde 87,50; genel toplamda gelirde de 96,56 gerçekleştirmemiz var. Biz yaptığımız işte samimi ve özverili şekilde yapıyoruz. Geçen dönem bu görüşmeler esnasında borçlanma yetkisi vermiştik belediyeye. 200 milyon liralık borçlanma yetkisi. Odunpazarı Belediyesi tarafından bu borçlanma yetkisi kullanılmadı. Biz borçlanma yapmadık. İsteseydik kullanabilirdik. Tasarruf yaptık. Yapmadınız dediler ya, araçlarda 252 milyon lira tasarruf yaptık. Onun karşılığında da Yenikent 100. Yıl Kültür Merkezi’ni inşa ettik” şeklinde konuştu.

“HALKIN İÇİNDE OLSANIZ SORUNLARI BİLİRSİNİZ”

Genç, “29 Ekim’de niye etkinlik yaptınız diyorsunuz. Niye yapmayalım? Cumhuriyetin 100’üncü yılını neden kutlamayalım? Bu suç mu? Buraya harcama yaptınız diye eleştiri yapıyorsunuz. Halktan bu kadar uzak durmayın. AK Parti Milletvekili, Eskişehir sonuçlarını anlayamadım diyor. Halkın sorunlarının ne olduğunu bilseniz, halkın içinde olsanız, ekonomik sıkıntılarını bilseniz anlarsınız” dedi.

“HUKUKA UYGUN BİR ŞEKİLDE BELEDİYEYİ YÖNETİYORUZ”

Belediyeyi hukuka uygun bir şekilde yönettiklerini belirten Genç, “2023 yılında bu bütçe görüşüldüğü esnasında bir depremle karşılaştık. Birçok ili etkiledi. Eskişehir’e gelen birçok depremzede vardı. Devlet doğrudan temin sınırını artırdı. Bu görüşmeler yapıldığı esnada Odunpazarı Belediyesi olarak biz Malatya’da konteyner kent kuruyorduk. Bu harcamalar, sosyal yardımlar o dönemin sosyal yardımları. Sosyal yardımları seçim propagandası olarak görmedik. Biz şeffaf, hesap verebilir ve hukuka uygun bir şekilde belediyeyi yönetiyoruz” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞA HACİZ Mİ GÖNDERELİM?”

Genç konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Hizmet yapmadınız diyorlar. Gelin gezelim. Nerelere halk merkezi yapmışız, nerelere kreş yapmışız, nereye kültür merkezi yapmışız. Gezelim. Yapılan bu hizmetleri lütfen görün. Siz görmüyorsunuz. Halka inmiyorsunuz. Halk cevabını 31 Mart’ta sandıkta cevabını verdi. Eğer görmek isterseniz ben sizi gezdiririm. Odunpazarı’nda yaşayan herkese hizmet götürmeye çalışıyoruz. Vergi gelirlerini diyorlar. Vergi gelirleriyle ilgili belediye onu yapıyor. Vatandaşa haciz mi gönderelim? Devlet vatandaşın zaten gırtlağına yapışmış. Her yerden vergi alıyor. İnsanlar geçinemiyor. Odunpazarı Belediyesi de mi haciz göndersin? Biz her türlü hizmeti yerine getirmeye çalışıyoruz bu şartlara rağmen.”

Kaynak: Meltem Karakaş