31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından CHP’de disiplin süreci başladı. Ayhan Kavas, Erman Gölet, Egemen Yağcıoğlu gibi isimleri duyuyorduk ama CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, daha önceleri isim vermekten çekinirken, geçen hafta bu isimleri nedense açıktan söyledi.

Ayhan Kavas ve Erman Gölet, 31 Mart Yerel Seçimlerinde Odunpazarı Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Şimdi ikisi de CHP’nin Odunpazarı adayına çalışmamakla suçlanıyor. Disiplin sürecinden ne çıkar bilemeyiz ama seçimlerin ardından Ayhan Kavas, Ayşe Ünlüce’nin hukuk danışmanı oldu. 

Geçtiğimiz günlerde Ayhan Kavas ile yaptığım röportajda disiplin sürecini kendisine sordum ve şu yanıtı aldım: “Seçim sonuçlanmış. Zafer kazanılmış. Sayın Kazım Kurt yeni ve tecrübesiz siyasetçi de değil. Bu aşamada böyle bir yola başvurmasını ben garipsedim. Belediyelere yansıyacak bir şey yok. Benim açımdan sorun yok. Şikayet etmiş. Korkacağımız, çekineceğimiz bir şey yok. Görevimi de etkileyecek bir durum değil. Benim kimseye düşmanlığım yok. Genel seçimde iktidar olacağız diyorsanız, partinin burada herkese ihtiyacı var. Erman Gölet de ben de tanınan, bilinen, sevilen isimleriz. Bizi partiden ihraç ettirmeye çalışmak kimseye bir şey kazandırmaz. Herkes çok şey konuşabilir, çok şey söyleyebilir. Ama konuşmak kolay, susmak zordur. Yıkmak kolay, inşa etmek zordur. Biz inşa etmekten yanayız. Bizi partiden ihraç etseler ne kazanacaklar onu da bilmiyorum.”

Tüm Eskişehir Erman Gölet’i de Ayhan Kavas’ı da tanıyor, biliyor. Parti içinde herkes birbirini sevmek zorunda mı? Bence değil. Ama bir partinin de üyesiyseniz onun tüzüğünü okumuş, kabul etmişsiniz demektir. Fakat bu noktada iktidara yürüyoruz diyen CHP’nin tüm taraflarına iş düşüyor belki de. Kılıçdaroğlu ile başlayan helalleşme, Özgür Özel ile normalleşmeye evrilirken, CHP sadece kendisi dışındakilerle mi helalleşip normalleşecek? Yerel seçimlerde önemli bir başarı elde eden CHP, bu saatten sonra önce kendi içinde normalleşmek zorunda. Aksi durumda yeni küskünler, yeni kavgalar ya da yeni gruplar ortaya çıkacak gibi duruyor. 

Erman Gölet meselesine gelirsek; kamuoyunda kendisinin daha önce parti içinde hakkının yendiğine dair bir algı söz konusu. Hatta Erman Gölet’e 2015 seçimlerinde 1’inci sıra milletvekilliği sözü verilip tutulmamasına rağmen CHP’de siyaset yapmaya devam ettiği, DSP’ye ya da Memleket Partisi’ne gitmeden partisinde sıranın kendisine geleceği günü beklediği de konuşulan konulardan bazıları. 

Erman Gölet, bu yerel seçimlerde özellikle Ayşe Ünlüce’nin seçim çalışmalarında aktif yer aldı. 10 Ocak’ta adaylığı açıklanan Ünlüce’nin, Erman Gölet’i arayıp, seçim çalışmalarında desteğini istediğini biliyoruz. Hatta Ünlüce’nin lansman toplantısı öncesinde hazırlanan projelerinde Erman Gölet’in inşaat mühendisi olmasından kaynaklı ciddi sorumluluk aldığından da haberdarız. 

Ezcümle, Ayhan Kavas ve Erman Gölet, Ayşe Ünlüce’nin seçim çalışmalarında kendi alanlarında çalışmalarını yürüttüler. Ayhan Kavas, Ayşe Ünlüce’nin hukuk danışmanı oldu ve yeni görevlendirmeler başladı. Şimdi gözler Erman Gölet’in üzerinde ve kafalarda şu sorular var: 

Erman Gölet’in yeni dönemde bir görev talebi oldu mu?

Ayşe Ünlüce, Erman Gölet’i ekibine dahil edecek mi? 

Ayşe Ünlüce, Erman Gölet kararını vermek için disiplin sürecini mi bekliyor?

Anlayacağınız Ayşe Ünlüce’nin ve Erman Gölet’in ne yapacağı merak konusu. Ayşe Ünlüce elini taşın altına mı koyacak yoksa Erman Gölet o taşın altında kalıp, geçmişte olduğu gibi kaderine razı mı gelecek?

Kaynak: Meltem Karakaş