CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, 7 Temmuz tarihinde gerçekleşen partisinin il danışma kurulu toplantısı hakkında konuştu. Salonun tamamen dolu olduğunu, partililerin öneri ve şikayetlerini aldıklarını söyleyen Yalaz, tüzük kurultayına konsantre olduklarını ifade etti. 

“BÜTÜN PAZAR TOPLANTILARIMIZI TÜZÜK KONUSUYLA TOPLAYACAĞIZ”

Eylül ayına kadar Pazar toplantılarının tek gündeminin tüzük kurultayı olacağını belirten Yalaz, “Danışma kurulları çok önemlidir. Bizim tüzüğümüz gereği yapılır. Belli aralıklarla yapılması öngörülür. Ama asıl olarak seçimlerden sonra yapılması parti geleneğimizde kültüründe yerini almıştır. Önemli toplantılardır. Cumartesi de verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Çok yoğun bir katılım oldu. Salon tamamen doldu. Bu anlamda değerli üyelerimizin, partililerimizin görüşlerini aldık. Tabi bir tüzük kurultayı var önümüzde. Başarılı çıktığımız bir yerel seçimden sonra bir de iktidar yürüyüşümüz var. İki konu üzerinde düğümlendiğini söyleyebilirim. Tüzükle ilgili daha ciddi bir çalışma yapılması konusunda bir karar alındı. Bizim zaten bir tüzük komisyonumuz var. Bununla ilgili partililerimize de gerekli bilgilendirmeyi yaparak onların da fikirlerini, tüzükle ilgili önerilerini 10 Temmuz tarihine kadar mail veya fiziki olarak partimize getirmeleri yoluyla alıyoruz. Daha sonra komisyon bunları değerlendirecek. Komisyonun yaptığı değerlendirmeler üzerinden tüzük kurultayına kadar olacak bütün Pazar toplantılarımızı tüzük konusuyla toplayacağız. Eskişehir örgütü, Eskişehir’de CHP’liler eylül ayında yapılacak olan tüzük kurultayına iyi ve ciddi bir çalışmayla katkı sunacaklar” diye konuştu. 

CHP’LİLER ESKİ TARTIŞMALARI ARTIK İSTEMİYOR

Partililerde genel olarak eski tartışmaların ve küskünlüklerin bir kenara bırakılması gerektiği konusunun hakim olduğunu söyleyen Yalaz, “Genel kanı şudur: Birlik, bütünlük içinde eski konuları da eski mücadeleleri de parti içi kırıcı noktaları bir kenara bırakma yönünde kanaati var örgütün. Ben de bunu olumlu karşılıyorum. Benim de şahsi fikrim bu yöndedir. Onun dışında ters giden, gittiğini düşündükleri şeylere karşı üyelerimiz net olarak açıkça eleştirilerini yaptılar. Benim için de her zaman örgütüme ifade ederim, yerinde bir eleştiriyi her zaman baş tacı yaparım. Bu anlamda ben de kendi adıma gerekli mesajları aldım. Nasıl yapılması gerektiği, nelerin yapılması gerektiği, iktidar yolunda güçlenmek adına örgütün nasıl bir refleks göstermesi gerektiği anlamında ciddi ve güzel öneriler oldu. Partideki özellikle örgütlenme modeli anlamındaki bazı sıkıntılar olduğu genel kanı. Bunların çözümüne ilişkin örgütümüz iyi ve yeterli bir çalışma ve geçerli olacak, sorunları çözecek bir düzenleme bekliyor. Bunu ifade ettiler” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Meltem Karakaş